Председателят на АИКБ Васил Велев и президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов коментираха какви ще са последиците за бизнеса и икономиката от повторното затваряне у нас.
“Спомних си какво беше миналата година по същото време. Разликата е огромна с положението сега. Преди не знаехме какво да правим. Днес нещата изглеждат от една страна много по-подредени, но от друга изглеждат объркани заради предстоящите избори”, заяви Манолов.
„Миналата пролет стигнахме до блокади, затваряне на градове, огромни опашки по границите. Надяваме се това да не се повтори. От медицинска гледна точка не мога да правя разсъждения дали всичко се прави, както трябва. Миналата година пролетните прогнози бяха много по-песимистични за икономиката от есенните. Сега имам усещането, че този оптимизъм ще се притъпи. Пандемията не стихва. Това постоянно отваряне и затваряне е доста разрушително за бизнесите. Представете си колко е трудно за едно предприятие или ресторант да започне отново работа”, коментира Васил Велев.
В тази връзка Манолов уточни, че затваряне на индустриалното производство не се предвижда. „Ще бъдат затворени бизнесите, свързани с услугите”, поясни той.
„Вероятно ще има заведения, които няма да отворят повече. Материални ценности и добавена стойност се създават в производството, в индустрията. Останалите сфери се преразпределят и потребяват. Затова е важно тези сфери, в които се създава стойност, да работят. Най-спешно трябва да се подкрепят бизнесите, които са затворени напълно. Мерките 60/40, 80/20 продължават да работят. От 1 юни би следвало да се разработи по-добър дизайн на мерките. Настояваме отдавна за това”, каза още Велев.
На въпрос дали кризата ще се окаже проблем за бюджета, той заяви следното:
„Вероятно при по-тежко развитие на пандемията ще имаме по-сериозен дефицит от планирания. Засега имаме добра финансова дисциплина. Както хората казват “бели пари” се събират за “черни дни””, заключи Велев.