Планът за възстановяване на Евросъюза вече се превърна в ябълката на раздора у нас, но колко ще “отхапе” България за следващите 7 години?
Брюксел ще изсипе над 12 милиарда евро до 2027 година като целта му е да се подпомогне излизането от кризата заради коронавируса. Целта е не да се финансират текущи дейности и проекти, а иновации, така че икономиката да мине на друго ниво.
Според експерти само за първите 3 месеца на година хазната е похарчила над 650 милиона лева повече, отколкото е събрала. По думите им редовно или служебно правителство не би имало проблем да продължи с изпълнението на бюджета, приет от предишния Министерски съвет.
Ако обаче се стигне до спешна нужда от актуализация, тогава ще имаме проблем. Без парламент тя не може да се направи.
Новите управляващи ще трябва да мислят за всички допълнителни разходи, защото, ако те не могат да се обезпечат, това поставя хазната в риск.
“Миналата година видяхме един популизъм с еднократните помощи за пенсии, увеличаването на пенсиите от началото на годината. Всякакви такива неща правителството трябва да е внимателно към тях – не защото хората нямат нужда от допълнителни средства, а защото това са мерки, които остават трайно в бюджета“, обясни Калоян Стайков.
Експертите са разделени колко трябва да се бърза с внасянето на Плана за възстановяване в Брюксел, както и колко бързо да се усвояват средствата. Засега се залага на по-нисък процент на усвояване.
Според Калоян Стойков икономиката има нужда от възстановяване сега, а не след 3 години. “Тогава икономиката ще се е върнала на предкризисните си нива, част от трансформацията, която е била необходима така или иначе ще се случи, но просто ще е по-болезнена. Докато с помощта на Плана това може да стане по-плавно и съответно по-бързо и по-безболезнено“, допълни той.
Критерият на Европа да отпусне пари по Планa за възстановяване е конкретни резултати Т.е. режимът е по-строг в сравнение с оперативните програми сега. Постигнатото ще се проверява два пъти годишно.
Заложените близо 17 милиарда евро от Европейската комисия по Многогодишната финансова рамка също са вариант за подпомагане.