https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоБългарияБългария е на първо място по закупени стоки менте

България е на първо място по закупени стоки менте

Според новото проучване на Службата на ЕС за интелектуалната собственост (EUIPO) 19% от българите са били подведени да купят фалшиви стоки, това е и най-високата стойност в Съюза.

По данни на агенцията потребителите продължават да срещат трудности при разграничаването на оригиналните от подправените продукти, които могат да породят сериозни рискове за здравето и безопасността.

Освен това за потребителите е трудно да отделят законните от незаконните източници на цифрово съдържание.

На този фон 6,8% от вноса в ЕС, който е на стойност 121 млрд. евро, се съставя от фалшиви стоки като козметика, играчки, вино и напитки, електроника, облекло и дори пестициди.

Много от европейците са ставали жертва на предлагани подправени стоки

Близо един на всеки 10 европейци (9%) твърди, че е бил подведен да закупи подправени продукти, като са налице значителни разлики между държавите членки на ЕС.

Оглавяващи класацията на държавите с най-висок дял на подведени потребители са България, Румъния и Унгария, а с най-ниски дялове са Швеция и Дания.

В глобалния контекст на процъфтяваща електронна търговия според Евростат през 2020 г. над 70% от европейците са пазарували онлайн, като несигурността за предлагането на подправените продукти в интернет пространството продължава да поражда опасения сред гражданите на ЕС. Според проучването 33% от европейците са изпитвали съмнения дали закупен от тях продукт е оригинален.

Търговия с фалшиви фармацевтични продукти

Според доклада опасенията за търговия с подправени продукти са нараснали по време на пандемията от COVID-19.

„Разпространението на подправени лекарствени продукти, като антибиотици и обезболяващи препарати, а наскоро и други медицински продукти – лични предпазни средства и маски за лице, постави това явление в центъра на вниманието, тъй като нарушителите се възползват от несигурността на хората във връзка с нововъзникващи лечебни препарати и ваксини“, пише в проучването.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X