Пилотът на българския самолет, който претърпя инцидент в небето над Италия и който беше приземен успешно без нито един пострадал, е русенецът Ивелин Стаматов
На борда на MD82 са пътували 34 полицаи, 8 мигранти и 7-членен екипаж. Самолетът е изпълнявал полет от Катания за Рим и е транспортирал бежанци, пристигнали на средиземноморския бряг. Малко след излитане става авария, но благодарение на самообладанието и опита на българския пилот, самолетът е успял да кацне и всички пасажери са невредими.
Стаматов се завърна в България на 26 юни и специално за вестник в. „Бряг“ разказа за преживяния ад в небето над Катания.
– Г-н Стаматов, какво точно се случи, след като излетяхте от Катания?
– След излитане от летището, на височина около 1000 метра, започнаха силни вибрации от левия мотор с повишаване на температурата на изходящите газове, което е признак за разрушаване на мотора. Самият самолет започва да се тресе, все едно сте в силна турбуленция. Уплахата, която пътниците получиха, беше най-вече от шума и турбуленцията, защото на този модел машини MD82, на който летяхме, моторите са отзад. Това е дълъг самолет, който американците наричат дакел заради формата му. Пилотската кабина е отпред, а моторите са отзад. Вибрациите, предизвикани от разрушаващия се мотор, са били толкова силни, че предизвикаха страх у всички. Представете си, че сте в една силна турбуленция, при която дори и с вързани колани, се отлепяте от седалката!
Сега се води разследване, което ще покаже защо този мотор се е разрушил. Не сме засмуквали птица по време на излитането, така че предполагам нещо вътре от мотора се е отчупило и оттам нататък целият двигател е тръгнал да се разрушава. Получил се е бомбаж на мотора, чуваше се едно бумтене, шумно, нехарактерно. Една кола, когато е задавена, издава същия звук.
– Вие как реагирахте и за колко време успяхте да приземите самолета?
– Аз веднага спрях мотора, защото можеше да стане пожар. Приземих машината ръчно за не повече от 5 минути от началото на инцидента. Трябваше да реагирам незабавно, защото, ако и другият мотор беше тръгнал да се разрушава, тогава вече трябваше да се приводняваме някъде в морето. Не съм рискувал да губя никакво време, защото имам достатъчно опит, и успях да запазя самообладание. Веднага по радиостанцията обявих аварийна ситуация. В този случай ръководството на полети разчиства въздушното пространство. Поисках да се върна обратно на летището и да кацна в Катания. Осигуриха ми коридор и така стана всичко.
– Как се справихте с паниката на пътуващите в самолета?
– Хората бяха толкова много уплашени, че дори не викаха и не крещяха. Такъв шок и стрес е било за тях! Само в очите на някои от хората видях сълзи от преживения кошмар. Едва след като кацнахме вече и когато ги сваляхме от самолета, трима дойдоха при мен да ме прегръщат и целуват. И отново очите им плуваха в сълзи.
– Това ли беше най-кризисният Ви полет в кариерата?
– Пилотирам този самолет от 2005 година. Досега не се е случвало да се разрушават мотори. Имахме два случая да спират моторите, което не е толкова страшно. Този път обаче шумът в мотора предизвика страх най-вече у пътниците. Лично аз съм преживял вече един инцидент, още когато летях на самолет в БГА„Балкан“. Тогава стана пожар в левия мотор, но това се случи на летището в София, а не в небето.
– Защо български самолет вози мигранти в Италия?
– Нашата компания работи с брокер в Италия, който ни осигурява клиенти, за които извършваме полети. Ние сме най-голямата авиокомпания в България, разполагаме с 15 собствени самолета и работим с много фирми. За нас това са клиенти.
– Вие се прибрахте в България и сега Ви предстоят още полети. А какво ще стане със самолета в Катания?
– Машината остава там.Ще бъде изпратена аварийна група с нов двигател. Трябва да се свали авариралия и да се направи експертна оценка, която да покаже защо се е разрушил моторът. Ще има разбира се и комисия за разследване.