Русе се нарежда на трето място в страната по темп на покачване на цените на жилищните имоти. Пред него се нареждат само столицата и Стара Загора.
В дунавския град те са нараснали с 5,3% на годишна база, като ръстът е още по-голям при старите жилища (6,5%), докато при новите дори е отчетен спад (-0,9%). Само спрямо четвъртото тримесечие на 2020 г. жилищата в Русе са поскъпнали с 1,8%, като отново скокът се дължи на повишаването на цените на старите жилищни имоти с 2,8%, докато новите жилища отчитат аналогичен спад, сочат данните на Националния статистически институт (НСИ), цитирани от investor.bg.
Цените на жилищата в София са нараснали с двуцифрен процент на годишна база през първото тримесечие на тази година.
Столицата е лидер в страната по най-бързо поскъпване на жилищните имоти с 11,6% на годишна база, като силно растат цените както на новите, така и на старите жилища – съответно 11,9% и 11,4%, показват данните на националната статистика. Спрямо края на миналата година жилищата в София също отчитат стабилно покачване от 4,6%.
Стара Загора е на второ място у нас по ръст на цените на жилищата през първото тримесечие, като те са се повишили със 7% на годишна база и с 3,4% спрямо четвъртото тримесечие на миналата година.
Според брокери на недвижими имоти спадът на цените на жилищата във Варна се дължи на промяна в типовете жилища, към които се ориентират купувачите в града. „Вследствие на високия интерес към извънградски имоти курортите около морската столица вече се превръщат в периферия на града, без да има силно изразени граници. Имотите в тези райони са на по-ниски цени спрямо централните части на Варна и това влияе върху средните цени на сделките“, коментира преди време пред Investor.bg Гергана Тенекеджиева, изпълнителен директор на „Адрес Недвижими имоти“.
Общо в страната цените на жилищата са се увеличили със 7,5% на годишна база и с 3,2% спрямо последното тримесечие на 2020 г., сочат още данните на националната статистика.
Данните на НСИ показаха стабилен ръст на цените на жилищата у нас и през пандемичната 2020 г., а миналата седмица БНБ съобщи, че към четвъртото тримесечие на миналата година цените на жилищата у нас са били само с 8,2% под върховото равнище през третото тримесечие на 2008 г., т.е. преди началото на световната финансова криза и спукването на балона на имотния пазар в страната.
Според централната банка факторите, които подкрепят търсенето на жилища, а оттам и повишаването на цените им, са растежът на кредитирането благодарение на по-ниските лихви, както и натрупаните спестявания от домакинствата и липсата на достатъчно алтернативи за тяхното инвестиране.