Трагедия в Германия. 81 са вече жертвите на опустошителните наводнения в западната част на страната. 1300 души се водят в неизвестност в района на Кьолн.
Цели градове са в руини след най-мащабното в новата история на Германия подобно природно бедствие. Придошлите реки отнесоха цели райони, а много къщи са се срутили. Мобилните мрежи са прекъснати, а много хора не могат да се свържат с близките си.
„Мирни селища преживяват катастрофа, трагедия. Шокирана съм от данните, които получавам за градове под вода, в които хората се качват по покривите на къщите си, за да се спасят и да бъдат спасени”, заяви канцлерът Ангела Меркел.
Властите в Кьолн обявиха, че много хора са се върнали по домовете си, въпреки предупрежденията да не го правят.
„Това е природно бедствие. Но фактът, че това природно бедствие се случва по този начин, със сигурност е свързан с това, че промените в климата продължават”, коментира Олаф Шолц, вицеканцлер на Германия.
„Не мисля, че някой е очаквал това. Прибирах се от работа и спряха влаковете. Трябваше да слезем всички на една спирка и всеки трябваше да се оправя както може. Нямаше други влакове, релсите бяха под вода”, заяви пред NOVA Георги Иванов от Леверкузен. Той обясни, че цялата болница в града с над 400 пациенти са били евакуирани.
Язовир близо до границата с Белгия прелива, има опасност стената на друг пък да се срути.
11 души са загинали в южната част на Белгия, след като наводнение нанесе сериозни материални щети в град Лиеж. Жителите на няколко района бяха евакуирани заради придошлата река Мьоза.
Проливният дъжд предизвика нарушения в движението на градския транспорт. Почти всички влакове в южния район на Белгия бяха спрени.
Рекордните валежи в Западна Европа доведоха до преливане на реки и езера в Белгия, Нидерландия, Люксембург и Швейцария.