И това лято продължава тенденцията много университети да привличат масово първокурсници и след редовните класирания.
Те обявяват допълнителни класирания, удължават сроковете за прием на документи и правят извънредни изпитни сесии, за да запълнят бройките по държавна поръчка и за платено обучение, показа проверка на ДУМА. Почти няма вузове, които да не са обявили свободни места, но по-голяма част от тях избягват да съобщават конкретните незапълнени бройки.
Повечето университети приемат документи до септември. За тях тази година основно се кандидатства с оценките от матурите, но за определени специалности се изискват присъствени или онлайн конкурси. Повечето свободни места са за редовна форма на обучение, докато задочната е запълнена заради повишен интерес.
Шуменският университет разчита да запълни свободните места още в средата на август. Той очаква кандидати за специалности като българска филология, българистика и медии, руска филология и туризъм, турска филология с бизнескомуникация, приложна германистика, приложна лингвистика, теология, бизнес математика, икономика и математика, както и за компютърни специалности.
Доста свободни места – и по държавна поръчка, и за платено обучение, има в Русенския университет. Те са в професионалните направления “Педагогика”, “Политически науки”, “Информатика”, “Машинно инженерство”, “Електротехника”, “Комуникация”, “Биотехнологии”, “Здравни грижи” и други.
Над 60 места обяви за незаети още в края на юли Великотърновският университет. Те са основно във филологическите специалности, география, компютърни науки и са само за редовно обучение.
Югозападният университет в Благоевград запълни едва 82 на сто от местата си след второ класиране и пристъпи към директно записване на кандидати. Места в задочните форми обаче няма. След второто подреждане и Пловдивският университет остана с една четвърт свободни места и все ще търси кандидати за 50 специалности. Аграрни и технически науки стоят незапълнени и в Тракийския университет в Стара Загора.
До 8 септември приема документи УНСС, но само за платено обучение. Местата са ограничени, но пък са в много специалности – от икономически до медии и журналистика. Друг столичен вуз, който търси студенти, е Лесотехническият. Там има бройки за горско стопанство, екология, агрономство, стопанско управление, както и за защитената специалност технология на дървесината и мебелите, за която не се плащат никакви такси. Техническият университет в София също е удължил кандидат-студентската кампания до 20 септември, без обаче да уточнява за кои специалности търси първокурсници.