https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоИзбрано от редактораРусенска компания има планове да произвежда 20 хил. електрически модела на година

Русенска компания има планове да произвежда 20 хил. електрически модела на година

Русенската компания “Син карс индъстри” представи първият си електрически модел, базиран на разработена от тях платформа. L City Utility Koffer S е камионче с дължина 4.34 метра, товарен обем 7.5 кубика и товароносимост до 900 кг.

Уникалното в модела са слънчевите панели, разположени върху товарната зона, които в слънчев ден могат да върнат около 20% от енергията в батерията, което се равнява на около 50 километра допълнителен безплатен пробег. Иначе с един заряд се изминават около 300 км. Панелите са разработка на финландската компания Valo E и предимството им е, че са гъвкави и могат да приемат формата на превозното средство.

Произведени в България, но сглобени в Германия

Всички компоненти за L City Utility Koffer S се произвеждат в България, но финалното сглобяване ще се прави близо до Мюнхен, Германия. Като си непозната компания е по-лесно да пробиещ, ако произвеждаш в Германия. Освен това в момента в Бавария има много свободни кадри, работили за компании, като БМВ и “Ауди”, обясни основателят на “Син карс индъстри” Росен Даскалов. Има планове за изнасяне на асемблирането и в Грийнвил, Южна Каролина, САЩ.

“Преди 10 дни представихме модела на автомобилното изложение в Мюнхен (то наследи популярния автосалон във Франкфурт – бел. авт.). Отзвукът е уникален, нямаме пряка конкуренция на пазара”, посочи Даскалов.

Той уточни, че серийното производство на електрическото камионче ще започне догодина. Базовата цена се очаква да бъде 40 хил. евро. Според изчисленията на производителя обаче в сравнение с лекотоварен автомобил със същата товароносимост и цена около 15 хил. евро след шестата година L City Utility Koffer S ще носи печалба около 15 хил. евро за следващите четири години плюс още 10 хил., ако се поръча със соларни панели. При това изчисленията са за страни, където няма никакви стимули за покупката и ползването на електромобили.

Предстои пускането на микробус, автобус и камион

На шасито на L City Utility Koffer S могат да се монтират различни надстройки, като ще има и версия, способна да носи до 3.5 тона полезен товар. На платформата, използвана от камиончето, догодина предстои да бъдат пуснати две версии на микробус за превоз на пътници. По дългосрочните планове са за електрически автобус с дължина 12 метра и камион с товароносимост до 12 тона.

Наличните за момента мощности позволяват да се сглобяват до 20 хил. превозни средства на година при три смени на работа. Това би означавало оборот от 1.5 млрд евро на година.

От първия български спортен автомобил до електрическите модели

“Син карс индъстри” е създадена през 2012 година, като първоначално фирмата разработва първия български спортен и състезателен автомобил SIN R1. Той е хомологиран за надпреварите в сериите GT4, като се използва от пилоти аматьори в Европа, САЩ и Австралия.

Мултифункционалната платформа за електрическите превозни средства е разработена през 2018 година, като финансирането е осъществено с продажба на акции. Към момента капиталът на компанията е над 20.54 млн. лв., а акционерите са над 350.

Любопитното е, че “Син карс индъстри” разработва изцяло електрическите превозни средства от дизайна, през технологиите до производството. “Батерията, която може да бъде с три различни капацитета, е разработена от нас. Купуваме клетките от Китай. За разлика от масовите решени със спойки отделните клетки са свързани с болтове, което позволява лесна подмяна. Тя има 10 години гаранция, като толкова ще е гаранцията и на всяка сменена клетка”, обясни Даскалов. От бракуваните клетки пък ще се правят депа за съхранение на ток, от каквито се очаква да има нужда в следващите години.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X