8% от тока в страната отиваше за “копаене” на криптовалути
Размириците в Казахстан през последните дни изправиха страната на ръба на гражданска война, като така стана известен един относително слабо известен до момента факт. Страната, която е на 11 място по петролни залежи в света и на второ по такива на уран през последната година се превърна във втората най-голяма дестинация за “копаене”* на биткойн.
В сряда заради гражданските протести и опитите за овладяване на тяхното разрастване президентът на страната Касъм Жормат-Токаев и правителството разпоредиха спиране на интернет в цялата страна.
Следствие на това спиране, което продължава с известни прекъсвания и до късните часове в четвъртък огромният брой изчислителни центрове пълни със скъпи компютърни конфигурации за поддържане на биткойн системата излязоха от строя.
По-малко конкуренция при добива по-евтин биткойн
Поради изключването на Казахстан изчислителната мощ която стои зад биткойн падна с 12% до 168 екзахаша (мерна единица за изчислителна мощ в света на криптовалутите – б.р.) в секунда на глобално ниво от 194.
Малко по-късно тя започна да се възстановява, но все още не е достигнала предишните си нива. Това само по себе си, пише “Ройтерс”, води автоматично до намаляване на конкуренцията в екосистемата за копаене на биткойн и по този начин прави по-лесно изсичането на нови крипто активи и до намаляване на цената и на добитите до сега биткойни.
Преди избухването на размириците цената на биткойн бе малко под 46 хил. долара за „брой“, а днес вече тя е около 42 700 долара или спад със 7%.
Всички любители, инвеститори и миньори на криптовалутите си спомнят как в първите години от тяхното появяване добивът беше лесен и често за не дълъг период на копаене се изкарваха добро количество койни.
Те и лесно се харчеха, като една от най-извстните истории е за американец дал 10 000 биткойна за две пици през 2010 г. сруващи 41 долара.
Добрият стар Федерален резерв
Натиск върху крипто пазара оказа и редовната стенограма от последното заседание на Федералния резерв на САЩ от края на миналата година, където бяха обявени намеренията на централната банка да бори нарастващата инфлация рекордна за последните 39 години.
Това се планира да стане с ограничаване изкупуването на ценни книжа на вторичния пазар и увеличаване на основната лихва на три пъти тази година. С ръста на тези лихви инвеститорите пренасочват средства от по-високорискови активи, каквито се смята че са и биткойните към долара.
Има ли риск от загуба на биткойни?
Краткият отговор на този въпрос е -“Не”. Причината за това, че биткойните на даден потребител се достъпват и прехвърлят чрез дигитален портфейл и личен код и натрупаните средства се “помнят” от блокчейн системата. Така дори голяма част от изчислителната мощ да да бъде унищожена съществената информация в нея остава, защото я има репликирана в други точки от екосистемата.
Какво доведe до криптобума в Казхстан?
През април там се бяха разположени изчислителни центрове на крипто миньори осигуряващи 8% от необходимата изчислителна мощ на биткойн.
В края на лятото тя нарасна до 18% подхранена от това, че в съседен Китай обявиха тотална забрана за добив криптовалути и много компютърни конфигурации бяха транспортирани до локации в Казахстан.
Около една трета от добива е легален, а останалата част от него не, като енергоемкото добиване на нови биткойни общо се нуждае от около 2 гигавата електроенергия или колкото е мощността на АЕЦ Козлодуй.
Това представлява около 8% от цялата инсталирана мощност от електроцентрали в Казахстан. Повечето от тези мощности са стари въглищни централи, които замърсяват околната среда.
Ситуацията доведе до редица проблеми за властите, които първоначално изчисляваха, че индустрията ще вкара около 1,5 млрд. долара приходи в бюджета, но доведе до прекъсвания на тока за бизнеса и потребителите и до изоставане от климатичните цели.
В последните дни на 2021 г., малко преди да избухнат протестите, в бившата съветска република, се заговори за строителството на нова атомна електроцентрала, която анализатори посочиха, че може да е именно, за да обезпечи нарастващата необходимост от електричество.
Как ситуацията в Казахстан ще се отрази на криптопазара?
Ценови прогнози е трудно да бъдат правени, но ако интернет достъпът се възобнови и компютърните конфигурации заработят отново то това отново ще доведе до по-голяма конкуренция в блокчейн системата на биткойн по света.
Ако няма други фактори оказващи натиск върху цените в възможно криптовалутата да тръгне рязко нагоре, поради по-трудното сдобиване с нови дигитални активи.