Близо 300 хил. лева с ДДС е готова да отдели Община Русе за осъществяване на основен ремонт на два надлеза
Единият, за който е предвидена сума, близка до 200 хиляди лева, е този на бул. „Тутракан“ над ж. п. линия Русе – Варна.
Съоръжението представлява масивен плочогредов мост (надлез) по бул. „Тутракан“ над прилежащия пътен възел към булеварда и трасето на ж. п. линия „Русе – Варна“, съставено от десет единични отвора. В напречна посока съоръжението се състои от две самостоятелни конструкции, дясно пътно платно с дължина 249,34 м, ляво пътно платно с дължина 254,15 м, разделени с надлъжна фуга от 5 см. Бул. „Тутракан“ е III-ти клас, част от първостепенната улична мрежа на гр. Русе, съгласно действащия Общ устройствен план на община Русе.
Долното строене, съставено от два обсипни устоя и девет стълба, изградено по монолитен начин. Всички опори са конструирани от кръгли колони и ригели. Фундирането е на изливни пилоти.
Връхната конструкция е изградена от монтажни стоманобетонови греди и непрекъсната плоча. Пътната плоча е изградена от монолитно положен бетон върху кофражни панели. Лагеруването на главните греди при всички средни опори за една секция е на еластомерни неопренови лагери, а в края на съответната секция, при дилатационните фуги е на стоманени ролкови лагери.
Габарита на съоръжението включва две пътни платна (с ширина 10,50) по три ленти за движение в посока, 2 бр. тротоарни блокове (с ширина 3,00 м) и средна разделителна ивица (с ширина 2х0,50 м).
Съоръжението е въведено в експлоатация през 1986 г. от Държавна приемателна комисия.
По основите на съоръжението няма проявени повреди свързани със слягане или пропадане. Кусинетите и гардбаластовите стени са компрометирани. Гумените профили на дилатационните фуги са амортизирани, водоплътността им е прекъсната. Поради продължителни и периодични течове е налице корозия на армировката на кусинетите и гардбаластовите стени. Засегнато е състоянието на ролковите лагери, които също са корозирали и към момента не изпълняват функцията си, поради заклинване и невъзможност от завъртане.
Състоянието на дилатационните фуги не позволява свободно преместване на връхната конструкция от температурни и динамични хоризонтални усилия.
Другият надлез, чийто ремонт ще струва близо 100 хил. лева с ДДС, е този над пътен възел „Максим Горки“ („Охлюва“)“. Съоръжението представлява масивен плочогредов мост (надлез) по бул. „Мидия Енос“ над пътните платна на бул. „България“ и трасето на ж. п. линия „Русе – Горна Оряховица“, съставено от пет единични отвора. Общата дължина на надлеза е 109,40 м. Бул. „Мидия Енос“ е III-клас, част от първостепенната улична мрежа на гр. Русе, съгласно действащия Общ устройствен план на община Русе.
Долното строене, съставено от два обсипни устоя и четири стълба, изградено по монолитен начин. Всички опори са конструирани от кръгли колони и ригели. Фундирането е на изливни пилоти.
Връхната конструкция е изградена от монтажни стоманобетонови греди замонолитени над средните опори в непрекъсната греда на пет полета и лагеруване на неопренови лагери при устоите. Пътната плоча е изградена от монолитно положен бетон върху кофражни панели.