Депутатите изслушват премиера Кирил Петков в Народното събрание. По искане на ГЕРБ-СДС народните представители решиха да извикат министър-председателя по темата за двустранните ни отношения с Република Северна Македония. Поводът e заседанието между правителствата на София и Скопие, което се проведе тази седмица в резиденция „Бояна”.
„Ковачевски от една седмица е министър-председател на Северна Македония. От тези 8 дни, 4 той прекара с българското правителство. Това само по себе си показва, че има желание да се свърши работа. Министрите, които дойдоха, бяха голям брой и за един ден имахме огромен напредък по сферите”, заяви Кирил Петков.
„Подписахме 3 меморандума, които бяха в много ключови сектори – земеделие, малки и средни предприятия и Коридор номер 8. Той наистина изпадна от лисите на европейските проекти и ако искаме да го вкараме обратно, това ще стане със съвместна работа”, каза още той.
„Не слагаме позицията на България на по-нисък ред. Говорихме и по темите, които са в рамковата позиция и за правата на българите в Северна Македония. За първи път Ковачевски каза, че той не вижда проблеми с вкарването им от страна на Северна Македония в тяхната Конституция. Не се обвърза с време, но го обяви”, посочи премиерът. И добави: “Тази нова енергия на конструктивен диалог ще донесе повече резултати от досега”.
От своя страна депутатът от ГЕРБ и бивш министър на външните работи Екатерина Захариева посъветва премиера да намали ентусиазма си по темата, тъй като и предишни правителства са подписвали меморандуми между двете страни, но от тях, според нея, нищо конкретно не е последвало.
Петков отбеляза, че е бил организиран и календар за срещи на всеки 7 дни. „Радвам се, че дори в Историческата комисия потвърдиха, че ще имат три срещи в следващите месеци. Не смятам да сменям никакви членове на Историческата комисия. Мисля, че сме свършили добре работата за тези две седмици“, каза той.
За 4 февруари подготвяме съвместно честване с РС Македония за Гоце Делчев по случай 150 години от неговото рождение, добави още премиерът.
Петков каза още, че в Брюксел са обнадеждени от първите сигнали, които дават България и Северна Македония.
„Най-доброто за България е да имаме добросъседство, да имаме отворени граници, РС Македония да е демократична страна, да си е махнала корупцията и да има достъпа до еврофондове и българите там да бъдат защитени. Това е дългосрочната стратегия, за която се борим, но съгласен съм – това не трябва да става с пренебрегване на български интереси“, заяви той.
Петков коментира и обсъжданите транспортни и инфраструктурни връзки. „През март се надяваме да пуснем авиолинията. Това е много обозрим къс срок. Надяваме се 13 километра, които не са изградени до „Клепало” да се случат тази година. Така ще имаме още един отворен граничен пункт. Това ще ни е огромен приоритет“, каза той.
Премиерът заяви, че Европейската комисия би подкрепила със средства железницата да се случи максимално бързо. „Вчера с президента на ЕК говорихме и тя каза, че са готови да го подкрепят. За тях той е стратегически, защото гарантира дългосрочно потенциално добросъседство, то е свързването между европейските страни, които искаме да видим и трето е зелен проект. Каза още, че са готови да помогнат за него, тъй като го виждат като приоритетен”, обяви той.