https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоБългарияДепутатите се събират извънредно, за да изберат Тодор Тагарев

Депутатите се събират извънредно, за да изберат Тодор Тагарев

Военният експерт Тодор Тагарев е предложението на премиера Кирил Петков за нов министър на отбраната. Той съобщи името след извънредното заседание на Министерския съвет, което се проведе този следобед. Предложението ще бъде гласувана във вторник на извънредно заседание на Народното събрание.

Тази сутрин Кирил Петков обяви, че иска оставката на военния министър Стефан Янев. По думите му нито един министър в правителството няма право на собствена външна политика, особено във „Фейсбук“. Също така нито един министър не може да казва на правителството, че неговото оставане е функция на стабилността на правителството.

В неделя Стефан Янев написа във “Фейсбук”, че няма да подаде сам оставка и поясни, че много трябва да се внимава с военната формулировка относно случващото се в Украйна. Петков обаче смята, че министър не може да използва думата “операция” вместо “война” за конкретната ситуация.

Кой е Тодор Тагарев?

Тодор Тагарев е военен експерт и дългогодишен служител в системата на българската отбрана. Роден е на 18 април 1960 г. Завършва Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ в Пловдив. През 1982 г. завършва Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ в Долна Митрополия като инженер по автоматика и телемеханика. През 1989 г. защитава дисертация във Военновъздушната инженерна академия „Н. Е. Жуковски“ в СССР, а през 1994 г. – в Командно-щабния колеж на ВВС на САЩ.

От 1999 г. е старши научен сътрудник II степен (доцент) по приложение на принципите и методите на кибернетиката, а от 2014 г. е професор по същата специалност.

От 1982 до 1986 г. служи в бойно поделение на ВВС. От 1989 до 1992 г. е преподавател във ВВВУ „Г. Бенковски“. От 1994 до 1998 г. е научен сътрудник последователно в Института по управление и системни изследвания и Института за космически изследвания на БАН, където продължава да работи като старши научен сътрудник от 2002 г. до 2004 г.

От 1999 до 2001 г. е последователно директор на Дирекция „Планиране на отбраната“ и „Политика по въоръженията“ в Министерство на отбраната.

От 2004 до 2008 г. е ръководител на катедра „Мениджмънт на отбраната“ във Военна академия „Г. С. Раковски“.

От 2005 до 2008 г. е член на Борда за изследвания и технологии на НАТО и национален представител в неговия панел „Системни анализи и проучвания“. Притежава значителен опит в ръководството и участието в международни и национални интер-дисциплинарни изследвания по въпроси на сигурността и отбраната. Негови научни и научно-приложни публикации са преведени на арабски, арменски, бахаса, грузински, дари, испански, португалски, румънски, руски, сръбски, украински, унгарски и френски език.

От 2008 г. е в Института по паралелна обработка на информацията на БАН, сега Институт по информационни и комуникационни технологии, като ръководител на секция „Информационни технологии в сигурността“ и на Центъра по мениджмънт на сигурността и отбраната.

В периода септември 2009/2010 г. е съветник на министъра на отбраната по въпросите на стратегическия отбранителен мениджмънт. От 13 март до 29 май 2013 г. е министър на отбраната в състава на служебното правителство на Марин Райков.

От 3 май 2016 г. е назначен за директор на Института по отбрана, но на 31 март 2017 г. е освободен от служебния министър на отбраната Стефан Янев. Според Министерството на отбраната причината е „подмяна на тактико-техническите задания“ на проектите за закупуване на нов тип изтребител.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X