Временен център за подкрепа на мигрантите от Украйна работи от снощи на територията на Централната жп гара в Русе. Той е сформирам със съвместните усилия на ръководството и екипите на Областната администрация и Община Русе. Окончателно решението за неговото създаване бе взето по време на провело се късно вчера вечерта заседание на Областния кризисния щаб, чийто председател е областният управител Анатоли Станев. Центърът се помещава на първия етаж на гарата, като целта е хората, които идват с влакове и автобуси, а и всички останали украинци да получат помощ още при своето пристигане.
Данните сочат обаче, че почти всички, бягащи от войната в Украйна, влизащи през Русе, преминават транзитно и рядко се налага да останат даже за ден-два в града. На място има служители на различни институции, сред които на Областната управа и Общината, както и на други държавни структури, като МВР, жандармерия, НКЖИ, БДЖ и БЧК. Всички дейности се извършват от доброволци и представителите на Общината, Областната администрация и работещите към някоя от другите държавни администрации. На място всеки може да получи подробна информация относно възможностите за настаняване в Русе, както и какви са транспортните връзки с останалите градове в страната. Вече е създадена организация, при която директно вагони от влака от Букурещ биват закачани на композициите за София и Варна, без да се налага слизане на пътниците на гарата в Русе. По този начин се осигурява по-лесна връзка и към други градове във вътрешността на страната като Бургас, Пловдив и Стара Загора.
„Благодаря на кмета Милков за перфектната съвместна координация. Работим наистина отлично и подхождаме индивидуално към всеки случаи“, каза Станев. Той допълни още, че поддържа връзка с областните управители от Северна България и при необходимост може да се търси и тяхното съдействие. „Опитваме се да осигурим всичко необходимо, за да могат мигрантите да се чувстват обгрижени и спокойни“, каза още областният управител Анатоли Станев. От Общината са организирани и микробуси, които да транспортират до места за настаняване, желаещите да останат в Русе. Всеки, който има нужда, ще получи пакетирана храна, вода и топла напитка. Към момента няма данни за деца от Украйна, които сами, без своите родители, да са предприели бягство от войната. В ход е разработването на информационни брошури с подробна информация за украинските граждани за процедурите за получаване на временен статут и правата, който той дава, както и най-важни телефони и адреси при нужда от медицинска помощ, настаняване и други. Те ще бъдат строго профилирани за Русе и също е съвместно дело между Община Русе и Областна администрация. Предвижда се да бъде на английски и украински език. От страна на Община Русе е осигурен денонощен дежурен телефон +359 885208890, на който всеки новопристигнал в България от Украйна ще може да получи полезна информация за настаняване, безплатна храна, помощ при административни въпроси и превоз на пътници.
Припомняме, че още в първите дни след военните действия на Централната жп гара в Русе, пристигаха множество украински граждани с автобуси, които бяха докарани от румънско-украинската граница. Почти всички от тях преминаваха транзитно. На място имаше доброволци, като на гарата бяха също областният управител Анатоли Станев, неговият заместник Людмил Христов, както и представители на ръководството на Общината – кметът и част от неговите заместници, а също и председателят на Общинския съвет Иво Пазарджиев. Създаването на временния център за подкрепа на мигрантите цели канализирането на усилията на всички, искащи да помогнат.
Безпроблемно функционира и предварителният приемателен пункт на ГКПП „Дунав мост“ при Русе. Той спестява време и позволява бързото и лесно регистриране на бягащите от войната в Украйна. От вчера документи за временна закрила могат да бъдат подавани и в Областната дирекция на МВР, намираща се на бул. „Генерал Скобелев“ 49. Това ще може да става всеки делничен ден от 08.30 до 17.30 часа.