През 2021 г. сме прехвърлили над 1,23 млрд. от един пенсионен фонд в друг
През миналата година 304 148 българи са сменили универсалния си пенсионен фонд(УПФ), показват данни на Комисията по финансов надзор (КФН). Това е със 72 627 или 31% повече от пандемичната 2020 година, когато фонда си са сменили 232 148 човека.
В УПФ се съхраняват средствата на хората родени след 31 декември 1959г. по така наречените лични партиди във втория пенсионен стълб. В него всеки месец влизат по 5% от заплатите на всички работещи.
„Години наред хората не се интересуваха от прехвърляне на пенсионните си фондове и дори в кой фонд са разпределени. Това е тенденция от последните години“, казва финансовият консултант Стойне Василев.
Общият размер на прехвърлените средства в пенсионни партиди е било в размер на над 1,23 млрд. през 2021г., а през 2020 осигурените лица, са прехвърлили близо 814 млн. като наблюдаваме значителна разлика в двата отчетни периода.
През 2021 г. във фондовете за допълнително задължително пенсионно осигуряване служебно са разпределени общо 78 053 лица, от които 67 840 лица в универсалните фондове и 10 213 лица в професионалните фондове. Служебно разпределените лица през същия период съставляват 93,57 на сто от общия брой постъпили лица (от новоприети заявления и служебно разпределени) в универсалните фондове и 81,66 на сто в професионалните по данни на КФН.
Защо хората сменят пенсионния си фонд?
“Тъй като по-голяма част от хората, които влизат в системата за допълнително пенсионно осигуряване, са автоматично разпределени по административен принцип, когато започнат трудова дейност на първото си работно място, след време размислят и решават сами да изберат в кой фонд да отива тяхната партида. Хубаво е, че хората проявяват интерес къде са спестяванията им. Това означава, че пазарът е жив и хората се информират, за да изберат най-доброто за себе си,“ казва старши икономистът Института за пазарна икономика Петър Ганев.
Експертите нямат обяснение защо толкова повече хора са се прехвърли в друг фонд през 2021 в сравнение с 2020, но от една страна, можем да предположим, че по-малкият брой на прехвърлени партиди през 2020г. се дължи на пандемичната обстановка и значително по-малката възможност и заинтересованост на хората по темата за сметка на тази за COVID 19.
От друга страна, всеки може да се прехвърли в друг фонд, ако например не е доволен от постигнатата доходност от компанията, в която се осигурява или пък не е доволен от обслужването, затова влияние имат и индивидуалните нагласи.
Фонд, който да бъде там и след 100 години
„Има няколко основни причини хората да се прехвърлят в нови пенсионни фондове. Първата и най-често срещаната е скорошно пенсиониране. Често хората, на които им остава от 3 до 5 години до пенсиониране, предпочитат да прехвърлят партидата си от частния фонд в НОИ с идеята да взимат по-голяма пенсия.
Втората причина се наблюдава при по-младите, които търсят по-висока доходност във фондовете и обикновено се прехвърлят в универсалните пенсионни фондове, заради по-добрите проценти, които предлагат,“ казва Стойнев.
Според Ганев важен фактор е и сигурността на самия фонд. Хората избират внимателно къде да прехвърлят партидата си, защото смятат, че това е дългосрочна инвестиция и търсят фонд „който да бъде там и след 100 години“.
Резултатите от доходността на фондовете през миналата година не са много близки. Процентът на годишната доходност от управлението на парите на осигурените е между 1,96% и 6,56%, показват последните данни на КФН. Поради тази причина и конкуренцията между фондовете е доста голяма, а желанието да привлекат нови осигурени лица амбицира фондовете.
„Другата най-често срещата причина е работодателят да смени своя пенсионен фонд. Когато дадена компания каже на своите служители, че сменя пенсионния фонд, с който работи, служителите ѝ често се местят заедно с нея. Причината е, че в зависимост от договорите и уговорката на работодателя с пенсионното дружеството служителите могат да получават и с до 20% по-добри олихвявания на партидата си,“ допълва Стойне Василев.
Броят на хората, които вече получават втора или трета пенсия няма как да сменят фонда си, а за останалите възможността да се прехвърлят в друг пенсионен фонд е веднъж годишно, споделят специалистите.
Според Василев напоследък се наблюдава и една друга тенденция свързана с кредитирането. Понякога банките работят с избран от тях пенсионен фонд и предлагат на своите клиенти, които теглят кредити да сменят фонда си. Обикновено това води до намаляване на лихвата за клиента. С увеличаването на ипотечните кредити в последните години тенденцията хората да решат да сменят пенсионен фонд заради по-добър лихвен процент за кредита си се увеличава.