Полша ще ни помогне за ремонтиране и обслужване на МиГ-29
Президентът Румен Радев се срещна с полския си колега Анджей Дуда.
„Единни сме в нашата оценка за тази недопустима и братоубийствена война между два братски славянски народи, както и в нашия съвместен призив за нейното незабавно прекратяване и постигане на мир с усилията на дипломацията“, заяви след срещата Румен Радев.
По думите му тази война е заплаха за международната сигурност.
„Пред очите ни се срива градената с десетилетия система за сигурност в Европа. Руската агресия в Украйна поставя особено остро въпроса за нашата сигурност. И тук заедно с Полша сме единни в усилията си за укрепването на източния фланг на НАТО. За създаване на необходимите условия за въвеждане в действие на плановете за степенуван отговор в зависимост от степента на заплахите“, заяви още Радев.
„Формирането на многонационални бойни групи е само част от тези усилия. Това обаче не отменя голямата отговорност пред нас, за която съм напомнял пред не едно българско правителство – да градим и развиваме собствен отбранителен капацитет. България не може да бъде част от новата отбранителна концепция на Алианса без реални и съвременни отбранителни способности“, допълни държавният глава.
Той отбеляза, че преди дни президентът на Полша е подписал Закон за отбрана на отечеството. Там се създава и специален фонд за подкрепа на въоръжените сили, а в училищата се връщат елементи от обучението по отбрана. Радев заяви, че и в Румъния текат сходни процеси.
„В тези държави от години е в ход дълбока модернизация на въоръжените сили. Полша освен своите модерни близо 50 F-16 очаква и своите F-35. Наред с това в тези страни се поддържа и експлоатира и руско въоръжение в интерес на националната отбрана“, изтъкна още президентът.
Състоянието на българската отбрана в контекста на войната
Той заяви, че го казва неслучайно. Прави го, защото годините наред неглижиране на проблемите на отбраната в България са довели до „определен дефицит на способности“. Това от своя страна изисква неотложни мерки за неговото преодоляване.
„Особено критичен в България е проблемът с изтребителната авиация, където ресурсът на двигателите на самолетите изтича до края на тази година, а оперативна готовност на ескадрила F-16 за носене на бойно дежурство може да очакваме евентуално около 2030 г.“, обясни държавният глава.
По думите му, ако България не предприеме спешни мерки в това отношение, рискуваме да „загробим“ 110-годишната ни военна авиация и „да се молим на комшиите“ да поемат нашите ангажименти.
„Да загубим въздушен суверенитет, да абдикираме от нашите съюзнически задължения. И не на последно място – да компрометираме самия проект за придобиване на F-16, защото няма да има кой да лети на него и да го обслужва“, добави Радев.
Полша е готова да съдейства на България за поддръжката на МиГ-29
Полският президент е готов незабавно експертни екипи да обсъдят възможността за оказване на съдействие на България за поддръжката на МиГ-29 с възможностите на полската индустрия и военновъздушни сили.
„Единни сме и в нашето разбиране за необходимостта от солидарност и обединени усилия за гарантирането на нашата сигурност в бъдеще. Това за нас означава не само развитие на собствения отбранителен капацитет. Означава много повече съвместни учения и тренировки с нашите съюзници на източния фланг и повишена ситуационна осведоменост. Означава по-голяма устойчивост на мобилността и на системата на логистика“, заяви Румен Радев.
Президентът работи заедно с колегите си от Румъния и Гърция, за да се подобри нашата инфраструктурна свързаност – жп, шосейна и тръбопроводи за гориво от гръцките пристанища, през България към Румъния.
С Анджей Дуда е обсъдил и възможността да се изгради такава система от тръбопроводи по цялото продължение на източния фланг. Този подход ще бъде предложен и на предстоящата Среща на върха на НАТО след два дни.
Украинските бежанци и хуманитарната помощ
„Оставаме единни и в нашата ангажираност за оказване на помощ на всички, които търсят спасение от войната. Забележителен е примерът на Полша, където вече са приети над 2 милиона бежанци от Украйна“, изтъкна държавният глава.
България вече има оказана подкрепа на над 100 000 украински граждани и страната ни полага всички усилия те да получат подслон, храна, медицински грижи, работа и образование.
„Нашият съвместен призив към ЕС е за подкрепа в дългосрочен план за това сериозно натоварване за нашите държави, но това е и наш дълг, от който няма да се откажем“, уточни българският президент.
Румен Радев и Анджей Дуда са обсъдили и общи усилия за продължаване на оказване на хуманитарна подкрепа за Украйна. Радев призова българското правителство за разглеждане на възможността за изпращане на индивидуални защитни средства за цивилното население на Украйна – бронежилетки, каски и др., особено с акцент на районите, където преобладава българско малцинство, подложено на обстрел.