https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоИзбрано от редактораНапрежение и викове белязаха срещата за Водния цикъл

Напрежение и викове белязаха срещата за Водния цикъл

Срещата в Пленарна зала за проекта за водния цикъл в Русе, организирана по инициатива на кмета Пенчо Милков, не успя да доведе до диалог между гражданите и изпълнителите.

Хората, които бяха дошли да споделят проблемите покрай строителните дейности, на практика не дадоха възможност на представителите на проекта да им отговорят на въпросите. Получи се говорилня, в която един през друг гражданите питаха за конкретни улици от кв.“Средна кула“ и „Долапите“ и за ул.“Св.Димитър Басарбовски“, а опитите за отговор потъваха в поредните изказвания от всички страни на залата, предаде Русе Медиа.

Напрежението започна още от самото начало, когато въведение по темата се опита да направи зам.-кметът по устройство на територията Магдалина Илиева. Тя искаше да обясни нормативните изисквания, но това изнерви присъстващите, които заявиха, че искат да разберат какво може да направи, а не какво не може Общината. Тогава думата взе кметът Пенчо Милков, който в своето изказване обясни, че на въпросите трябва да отговорят представителите на проекта. Общината не е съгласна улиците да бъдат в безобразно състояние и ще си търси правата в съда. И призова гражданите да направят същото за своите поражения.

Въпросите, които основно вълнуваха русенци, бяха защо улиците не се асфалтират, защо се полага асфалт върху пепелта, защо шахтите са по-високо от канализацията и трябват помпи, кога ще приключат дейностите в двата квартала, защо не се подменят водопроводите навсякъде в „Средна кула“ и „Долапите“, защо се разкопава едновременно на много места.

Повече от час и половина на практика никой от ВиК и фирмите-изпълнители нямаше възможност да даде отговор, защото бяха прекъсвани в опитите си да го направят. Накрая един от шефовете на строителна фирма успя да вземе думата и да изложи основните неща. Накратко, той обясни, че проектът е на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и се изпълнява само това, което е заложено в него. За тези 130 млн.лв. се изгражда канализация в двата квартала, която е жизнено необходима за хората, а не се подменят водопроводи. Сменят се само на някои места там и най-вече в Русе, където са на повече от 100 години. Защо шахтите са по-високо от канализацията е отговор, който би трябвало да даде проектантът, но няма как тръбите да бъдат положени прекалено дълбоко, защото най-скъпо е подземното строителство. Каквото е заложено по проект за тези пари, това се прави.

По отношение на асфалтирането на улиците, бе подчертано, че това е проект за изграждане на канализация, а не за ремонт на улици и затова изискването е да се асфалтира само там, където е разкопана траншеята. Отпуснати са пари за това по проект, а не за цялостно преасфалтиране. Конкретно неговата фирма ще възстанови щетите там, където са нанесени по бордюри и извън строителните дейности, като преди това е направено заснемане как е изглеждало всичко. Строителят обясни още, че по принцип кърпенето на улици винаги е временно решение и най-вероятно те няма да изкарат дълго. Затова е най-добре да се преасфалтират изцяло, за което трябва да се включи и общината.

Тук се намеси и кметът Пенчо Милков, който обясни, че общината е водила разговори с МРРБ и финансовото министерство за отпускане на 17 млн.лв. точно за тази цел. Парите били включени в проектобюджета, но тъй като той не бе приет, затова не са отпуснати. Кметът заяви, че ще продължава да търси възможност тези средства да се дадат на община Русе.

Разкопаването на много улици едновременно се е наложило, тъй като срокът на проекта на практика е бил скъсен – разрешението за строеж и последвалата първа копка са от есента на 2021 г. Очакванията са дейностите в кварталите и ул.“Св.Димитър Басарбовски“ да приключат в късната есен, включително с асфалтирането.

Изпълнителите отново призоваха русенци към търпение, защото в крайна сметка подобен мащабен проект досега не е изпълняван в Русе.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X