„Гарант Строй“ ООД от Шумен ще ремонтира Доходното здание. Ценовото предложение, с което дружеството спечели обществената поръчка, обявена от Община Русе, възлиза на 155 883, 98 лева. Община Русе бе готова да предостави 155 934,05 лева без ДДС.
Ще се извърши реставрация и консервация на покрива и главните фасади на корпус „А“, „К“ и „Л“ от сградата на „Доходно здание“ и реконструкция на технически инсталации“, като това ще стане на няколко етапа. Първи етап обхваща фасадни работи, ВиК-площадкови мрежи и сградни инсталации. Вторият етап е посветен на покривните ремонти, а третият етап на електросистемата.
Състоянието на конструкцията като цяло е добро, в екстериор и интериор не се наблюдават деформации.
Физическият им статус е сравнително добър. Основен проблем тук е, че при предишен ремонт, оригиналната варова мазилка по корпус „К” и в максимална степен по корпус „А” е била подменена с вароциментова. Това е недопустимо, тъй като наличието на цимент води до повишена киселинност, която е вредна за прилежащите фасадни елементи, особенно за каменните. От друга страна, визуално тя е чужда, неестетична и отдалечава фасадите от първообраза, пише Русе медиа.
Каменната облицовка е изпълнена от мек варовик, който е с различни степени и характер на увреждания – от лека, повърхностна алвеолизация, до значителна деструкция на отделни квадри. Засегната е и декоративна каменна пластика. Напълно унищожен е картушът над един от входовете на ризалитите, както и други по-дребни елементи По фасадите на корпуси „А” и „К” камъкът е чистен по механичен начин, при което е унищожен естествения му защитен повърхностен слой, което е недопустимо. Непосредствено до терена е налице развитие на микрофлора. Шестте скулптурни фигури са в добро състояние.
Дограмата е неавтентична, алуминиева и е в добро състояние, но със забележките направени по-горе, в архитектурния анализ.
Покривното покритие е от ламарина. Първоначално тя навсякъде е била цинкова, при последвали ремонти на места тя е била подменeна, поради амортизация или промяна конфигурацията на покривните повърхнини. При корпус „Л”, цинковата ламарина е подменена с поцинкована, която е започнала да кородира. На много места се наблюдават компрометирани връзки между листовете ламарина, като отваряне на фалцовите съединения и отделяне от фиксиращите ги към дъсчената обшивка хафтове. На обекта са използвани основно седящи улуци, при някои от които се наблюдават деформации. Капандурите по куполообразния покрив са без дограма, отворите им са покрити с телени мрежи спиращи птиците, но не и атмосферните води. Всички тези факти обясняват констатираните течове. Металната фигура на богинята Нике е с кърпежи и деформации.
Община Русе е възложила изготвянето на инвестиционен проект за „Реставрация и консервация на покрива и главните фасади на корпус „А“ и „К“ от сградата на „Доходно здание“ и реконструкция на технически инсталации. По преценка на проектантския колектив, в обхвата на консервационно-реставрационните дейности е включен и корпус „Л“.
Проекта за консервация и реставрация предвижда комплекс от мерки по екстериора на сградата, които целят подобряване на състоянието й, същевременно превеждайки я във вид, максимално близък до първообраза. В интериора не се предвиждат промени от архитектурно-строително естество, както и в обзавеждането. Реконструкция на техническите инсталации е свързана с решаване проблемите, касаещи предотвратяването на връщането на канални води в санитарните възли на ниво -3,75 при интензивни валежи; възстановяване на ефектното осветление по фасадата на сградата и изпълнението на нова мълниезащитна инсталация.
Сградата е архитектурна (Д.В. бр. 63/73 г.), художествена (Д.В. бр. 4/95 г.) и историческа (Д.В. бр. 51/68 г.) недвижима културна ценност, с категория „национално значение”.
Инвестиционния проект е съгласуван със становище с изх. №33-НН-1282/17.08.2018 г. от Министерството на културата. Издадено е разрешение за строеж №514/25.11.2019 г. от Главния архитект на община Русе.