“Не е абсурдно да се очаква опит за създаване на кабинет от победителя с БСП”. Това заяви пред “Нова” политическият анализатор Кристиян Шкварек.
„Според мен депутатите от новото НС ще започнат с избора на председател. След това, както се знае куфарчето с бюджета стои на входната врата на парламента. Не съм съгласен, че няма теми и допирни точки за общо гласуване. Мисля, че една от първите точки ще бъде за военната помощ за Украйна. Тогава няма как да се гласува по различен начин от две трети от партиите, а именно по начина, по който са им дали техните гласоподаватели. Шенген и еврозоната са все теми, които отдалечават това мнозинство, което се формира, от основаната опозиционна партия – „Възраждане”, заяви бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев.
„Заявката на Борисов да не подкрепи бюджета на този етап, ако няма съгласие за кабинет, е доста безотговорна. Това не е подход, който предполага постигането на компромис и формирането на една евроатлантическа коалиция. Тя вече утече в канала тази идея, лично според мен. Няма да стане”, посочи политологът доц. Иво Инджов.
“Вече почти нищо не е абсурдно, защото не се намираме в ситуацията от преди две години. След априлските избори 2020 година – имаше невъзможни неща. Беше невъзможно да се създаде кабинет с участие на ГЕРБ и ДПС, кабинет, който не включва тези основни формации на протеста. Четири избора по-късно вече вървим към един абсурд, в който всичко става възможно. Толерантността на избирателя се увеличава. Толерантността към един кабинет, който би бил програмен, неполитически, а експертен. Който би включвал почти всички формации. Дори и включването на „Възраждане” мисля, че би било възможно”, подчерта Шкварек.
„И Борисов каза, че има два варианта за кабинет. Първият е – коалиция между двете първи партии. Той категорично отпадна. Но има и втори вариант, което означава, че вероятно вече има разговори между отделните партии”, категоричен е политологът доц. Милен Любенов.