Точното местоположение на всеки магазин, предлагащ млечните продукти на “Ел Би Булгарикум” на преференциални цени, можете да видите на интерактивна карта. Тя се зарежда при отварянето на сайта на държавното дружество и има за цел да улесни потребителите, които са се увеличили в пъти през последните месеци, съобщиха от Министерството на икономиката. В Русе тези магазини са 8 на брой.
“В началото на нашето управление “Ел Би Булгарикум“ предлагаше продуктите си в 11 фирмени магазина и в няколко големи търговски вериги. Пазарният дял на дружеството бе около 2%, а условията, при които продуктите се продаваха в една от големите вериги, бяха довели до загуба за Ел Би от 500 хил. лв. за година“, коментира министър Никола Стоянов. По думите му след взетите спешни мерки за промяна в работата на дружеството е удвоен неговият оборот, а продуктите вече се предлагат в над 120 магазина в цялата страна. “Благодарение на стратегическото ни партньорство с Централния кооперативен съюз гарантирахме на потребителите твърда цена във всички техни магазини – сирене за 12,90 лв/кг и кашкавал за 15,90 лв/кг“, обясни още икономическият министър.
Въведена е и промяна в организацията на доставките, тъй като дружеството не е било готово веднага да посрещне големия потребителски интерес. През последните месеци постоянно има чакащи клиенти пред магазините им, а стоката свършва толкова бързо, че се налага зареждане по минимум 2 пъти на ден. “Показахме, че на пазара може да има качествен продукт на атрактивна цена, като същевременно дружеството е на печалба“, допълни Никола Стоянов.
Според него ключово за тези резултати е промяната в организацията на доставките на сурово мляко за производството. “Това, което променихме е, че вече Ел Би работи изцяло с местни, български доставчици“, подчерта Никола Стоянов. В миналото решенията с кои доставчици да работи държавното дружество са се взимали еднолично от директора му. Днес има ясни и публични правила, и задължително условие е 40% от доставките да са от малки ферми, а останалите 60% се разделят между поне 5 големи кравеферми. “Така гарантираме диверсификация на доставките и няма риск дружеството да е зависимо от един голям доставчик, който да започне да диктува условия“, обяснява икономическият министър.
Продуктите на Ел Би продължават да се предлагат и в някои от големите търговски вериги като с всяка от тях се водят преговори за промяна в условията на това сътрудничество, за да бъдат намалени цените за крайните потребители. “Конкуренцията на пазара е най-добрият механизъм за регулиране на цените”, подчерта Стоянов.