https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбщество5 нови специалности се разкриват в гимназиите в Русенско

5 нови специалности се разкриват в гимназиите в Русенско

Кандидат-гимназистите от русенско през предстоящата 2023/2024 учебна година ще могат да се обучават в общо 67 паралелки. От тях 43 ще са професионалните, а 24 профилираните. В град Русе прием ще се осъществи в 56 паралелки, от които 21 за профилирано обучение и 35 за професионално. Това става ясно от утвърдения държавен план-прием за региона, съобщават от пресцентъра на Областна администрация Русе.

Той е одобрен на национално ниво през април тази година без корекции, така както е предложен от началника на Регионалното управление на образованието д-р Росица Георгиева и съгласуван от Постоянната комисия по заетост и областния управител Анатоли Станев. Общият брой на местата, които очакват завършващите седмокласници в региона е 1742, което е с 13 повече от очаквания брой завършващи. Данните за броя на завършващите са от март тази година. Според Станев план-приемът е балансиран и дава много добри възможности за реализация на бъдещите гимназисти.

Разкриват се и пет нови специалности. Четири от тях ще са в Русе, като в тях се предвижда да се обучават 65 ученици. Става дума за “Компютърни мрежи“ в Професионалната гимназия по електроника и електротехника; “Художествена тъкан“ в Професионалната гимназия по облекло; “Промишлена електроника“ в Професионалната гимназия по транспорт и “Пространствен дизайн“ в Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия.

26 ученици се очаква да учат за първи път и в специалност “Говедовъдство“, която ще бъде разкрита в Професионалната гимназия по селско стопанство в Две могили. Така общият брой на учениците, обучаващи се в нови специалности в региона се очаква да достигне 91. Защитените специалности ще бъдат седем, като в тях ще се обучават 143 ученици. Напълно очаквано в списъка попадат “Минна електромеханика“, “Говедовъдство“, “Художествена дърворезба“, “Художествена тъкан“, “Корабоводене-речно“, “Корабни машини и механизми“, както и “Локомотиви и вагони“. Други 20 специалности са с очакван недостиг. В тях би трябвало да се обучават малко над 450 ученици. 234 ученици по 14 специалности пък ще имат възможността да учат в дуална форма на обучение.

 

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X