Денят е обявен с резолюция WHA58.13, приета на 58-ата сесия на Световната здравна асамблея на Световната здравна организация на 23 май 2005 г., сочи информация на БТА.
Целта е да се повиши информираността на хората за необходимостта от безопасна кръв за спасяване живота на нуждаещите се и да се изрази благодарност към тези, които доброволно и безвъзмездно даряват кръв.
Поводът за обявяването на Световния ден на кръводарителя е годишнина от рождението на американския бактериолог Карл Ландщайнер, който е откривател на кръвните групи. За своето откритие той е удостоен с Нобеловата награда за физиология или медицина през 1930 година.
Мотото на тазгодишната инициатива е: “Дари кръв, дари плазма, сподели живот, прави го често!“.
Целта е да се насочи общественото внимание към пациентите, нуждаещи се от доживотна поддържаща терапия с кръв и кръвни съставки и ролята, която всеки човек може да има за спасяването на човешки живот. През 2023 г. страна домакин на Световния ден на кръводарителя е Алжир и нейната Национална служба по кръвопреливане.
В много страни кръвните центрове са изправени пред предизвикателството да осигурят достатъчно количество кръв и кръвни съставки, като гарантират тяхната безопасност. Кръводаряването е от решаващо значение за пациентите, които се нуждаят от непрекъснато кръвопреливане. Една от стратегиите на СЗО е да подпомага страните с ниски и средни доходи за подобряване на наличността и качеството на кръв или плазма, така че всички нуждаещи се пациенти да могат да получат своевременно лечение.
От Българския Червен кръст съобщиха, че на специална церемония в Аулата на Националния център по трансфузионна хематология в София ще бъдат отличени 15 индивидуални и институционални кръводарители от столицата с особен принос към каузата. Събитието ще започне в 12:00 часа. Повече от 100 души от цялата страна ще бъдат отличени по места, посочват още от БЧК.
Ще бъде организирана и акция по кръводаряване днес от 9:00 ч. в сградата на НЦТХ в София, както и през всички работни дни – от 8:00 до 12:00 ч. и от 13:00 до 18:30 часа. В събота, неделя и на официални празници кръводаряването става от 9:00 до 15:30 часа.
Човешката кръв няма заместител и редовното кръводаряване е от решаващо значение за осигуряването на достатъчно количество кръв и кръвни съставки, необходими за лечението на всички нуждаещи се пациенти, посочват от БЧК.
Също днес, Българската организация за доброволно кръводаряване започва програмата „БОДК училище”. Чрез нея ще се финансират и осъществят информационни кампании в пет български училища.
Кампанията ще разяснява как протича кръводаряването, кога не трябва да даряваме кръв, как да намерим помощ, ако наш близък има нужда от кръв и как можем да помогнем при спешен случай. Предстои да бъдат обявени условията, при които училища от цялата страна ще могат да заявят желанието си за включване в програмата. Организацията продължава да развива и системата за доброволни кръводарители и нуждаещи се спешно от кръв, работеща безплатно в цялата страна.