За поредна година рано сутринта на 1 юли млади и стари посрещат изгрева на слънцето на брега на морето. По традиция Джулай морнинг символизира недоволството и желанието за свобода на личността.
Названието Джулай Морнинг или накратко „Джулая” идва от името на известната песен на „Юрая Хийп“ от 1971 година „July Morning“ и е най-традиционният хипи празник в България, възникнал в средата на 80-те години на миналия век. „Джулай” на английски език означава „юли“ и оттам идва „Юлско утро“. Въпреки че традицията е свързана с хипи движението в Америка, тя съществува в България и до днес.
Джулай е самобитен за България и не се наблюдава в други страни в Европа и по света. Твърди се, че е възникнал като протест срещу комунистическата власт. Символичното посрещане на изгрева е било като посрещането на едно ново начало и едно по-добро бъдеще за първоначалните участници. След падането на комунистическия режим в страната движението продължава да съществува, но липсата на първоизточника за протест променя с времето основната идея на първото хипи-движение в България.
На всеки 30 юни срещу 1 юли множество хора се събират по българското крайбрежие на Черно море и на други места в страната, за да посрещнат заедно изгрева на слънцето. Така те смятат, че се пречистват пред него, без това да има връзка с езически или религиозни обреди.