https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоОмбудсманът настоява да се преразгледат текстове в наредбата за цената на водата,...

Омбудсманът настоява да се преразгледат текстове в наредбата за цената на водата, които не защитават правата на потребителите

Омбудсманът Диана Ковачева настоява да се преразгледат спорни текстове в наредбата за цената на водата, съобщиха от пресцентъра на обществения защитник. Според Ковачева предложените изменения в наредбата, която определя цената на водоснабдителните и канализационните услуги, не защитават достатъчно правата на потребителите и няма баланс на интересите между ВиК операторите и потребителите. Становището е изпратено до Комисията за енергийно и водно регулиране.

Друго притеснение е, че цените на ВиК услугите няма да са обвързани с изпълнението на показателите за качество.

Диана Ковачева припомня, че по време на всяко обсъждане за цените на водата е обръщала специално внимание върху размера на получените от ВиК операторите компенсации за електроенергия, които обаче не се отчитат при формирането на средните цените на електроенергията в бизнес плановете.

Общественият защитник подкрепя ежегодното отразяване на действително отчетените разходи на ВиК операторите за закупен ток от свободния пазар, отчитане на получените от тях компенсации и на изпълнението на одобрените годишни целеви нива на показателите за качество на услугите.

Омбудсманът смята, че не е правилно цените като цяло да се изменят с процента на инфлация по данни за месечен индекс на потребителските цени, защото натрупаната инфлация значително ще повиши стойността на този вид услуги. Диана Ковачева предлага да се обсъди възможността за изменението само на някои разходи със средногодишната инфлация, като тези за инвестиции, за ремонти и за текуща издръжка. Тя настоява да се изключат разходите за работна заплата, защото за тях има заложено увеличение за всяка година по 15%, както и разходите за амортизации и тези за ел. енергия, защото тя се търгува на борсата и цената се определя на борсата.

Омбудсманът подчертава още, че в проекта липсват и измененията, за които е настоявала през годините – при всяко утвърждаване на цените на водата да се отчита изпълнението на показателите за ефективност, както и разходите за инвестиции, включително анализа на социалната поносимост.

През март Диана Ковачева отчете в сутрешния блок на БНТ, че над 30 % от всички жалби към институцията за 2022 г. са за лошото качество на водата и високата ѝ цена.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X