Едва 9% от гражданите на ЕС и 6% от хората в България изразяват пълна увереност, че ще живеят спокойно с пенсията си, 33% (22% у нас) са по-скоро спокойни, 32% (36% у нас) не са много убедени, а 22% (33% у нас) изобщо не са уверени, че пенсията им ще стига за спокоен живот като пенсионери.
Това показват данните от проучване на Евробарометър, представени днес от Европейската комисия.
Всеки четвърти българин (24%) и всеки трети от останалите граждани на ЕС (33%) заявява, че може да се справи сам поне шест месеца, ако престане да получава сегашните си доходи.
Почти всеки пети (18%) в ЕС (16% у нас) може да се справи от три до шест месеца, 9% (12% у нас) могат без помощ в продължение на един месец, 16% (23% у нас) заявяват, че нямат спестявания, на които да разчитат в такъв случай.
Около една четвърт от европейците показват слаби познания по финансовите въпроси, сочат още данните. Общо 24% в ЕС и 26% в България дават незадоволителен отговор на въпроси от финансово естество.
Мнозинството в ЕС (65%) и у нас (67%) успяват да подберат правилно финансови услуги, да управляват разходите си и да постигат финансови резултати, показва проучването. Според данните в ЕС едва 18% (20% в България) дават слаби отговори на въпроси, свързани с финансови познания и поведение по отношение на финансите.
Над половината (52%) в ЕС и 62% от българите оценяват финансовите си познания като “средни”, 5% се възприемат като добре образовани, а 12% (5% в България) – като слабо образовани.
Повечето българи (42%) и 36% от останалите в ЕС се чувстват уверени в използването на цифрови финансови услуги, 33% (41% в ЕС) са достатъчно уверени, а за 14% този вид услуги е неудобен. Малко под 10% казват, че се затрудняват да използват електронни финансови услуги.
Около една трета от участниците в допитването не са много сигурни или са сигурни само донякъде, че финансовите съвети, които получават от банка или застраховател, са в техен интерес.