С двудневна инициатива в Парка на младежта в Русе до неговата емблема – Вазата ВМРО-Русе и Сдружение за военно-патриотично възпитание „Приказка за България“ почетоха паметта на героите от Илинденско-Преображенското въстание от 1903 година – най-мащабното въстание за обединение на българските земи, продължило три месеца.
В петъчния ден от 11 до 19 часа сдружение „Приказка за България“ в Музей на открито разгърна експозиция на оръжия и военно снаряжение от различни исторически епохи, а специална изложба информира за подготовката и хода на въстанието. За желаещите да опитат своя мерник организаторите предлагат на място стрелба с лък и пушка.
В обедните часове в събота се проведе военно-историческа реконструкция на моменти от Илинденско-Преображенското въстание. С участието на русенския клон „Ангел Кънчев“ на дружество „Традиция“ и с подкрепата на НЧ „Гоце Делчев 2009“ – Русе и НЧ „Стефан Караджа 2018“ – Русе бяха представени сцени, запознаващи с приноса на конкретни участници във въстанието – подофицера от Пети пехотен Дунавски полк Стефан Пенев, роден преди 150 години в Русе, и неговия възпитаник от Русенското стрелческо дружество и събрат по борба Петруш Йовчев. Съдбата на двамата герои е извадка от тази на участниците в създадените у нас Тайни офицерски братства, действали за свободата на Македония на границата на между ХIХ и ХХ век.
Във военно-историческата реконструкция взеха участие около 60 души, а самото събитие бе уважено от много русенци, като най-въодушевени от видяното останаха децата.
Преди началото на възстановката участници и зрители бяха приветствани от председателя на ОбС – Русе Иво Пазарджиев , а в края на събитието съпредседателят на ВМРО – Българско национално движение Искрен Веселинов в кратко слово благодари на организаторите и участниците в инициативата, като специално обърна внимание на русенската следа в организацията на Илинденско-Преображенското въстание. Изтъкнато бе и присъствието на поручик Борис Сарафов, бъдещ лидер на ВМОРО в състава на Пети пехотен Дунавски полк през 1898 г.и водещата му роля в разрастването на Българските освободителни дружества в цяла България, поели като своя кауза организираната борба за освобождението на Македония.