На 6 август православната църква отбелязва празника Преображение Господне, който води началото си от първите векове на християнството.
Според народните вярвания, с идването на празника небето се отваря и откликва на съкровените стремежи на хората. Смята се, че на този ден природата, която досега е била подвластна на лятото, се преобразява и се обръща към зимата.
За вярващите християни и Преображение Господне отбелязва едно от знаменателните евангелски събития от земния път на Спасителя – явяването Му в небесната слава пред неговите ученици Петър, Йоан и Яков.
Иисус Христос често беседвал с учениците си за своите страдания. Той казвал, че ще бъде отхвърлен от първосвещениците и книжниците, ще бъде и на третия ден ще възкръсне.
Сърцата на учениците се изпълвали със скръб от думите му. За да утвърди вярата им, Христос се показал на трима от апостолите в небесна слава.
Като взел със себе си Петър, Яков и Йоан, той се изкачил с тях на Таворската планина близо до Галилея. Тук той се отдалечил малко от тях и започнал да се моли. Учениците в това време заспали. Когато се пробудили, видели Иисус преобразен – лицето му било променено и светело като слънце, а дрехите му станали бели като сняг. С него имало двама мъже, сияещи в слава – това били Мойсей и Илия.
Петър, поразен от това, което видял, казал на Иисус, че е добре да останат на това място, като направят три сенника за Него, Мойсей и за Илия. Изведнъж светъл облак осенил всички и из облака се чул глас, който казвал: “Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение, Него слушайте!” (Матей 17:5)
Учениците от страх паднали ничком. Но Господ се допрял до тях и им казал: “Станете, не бойте се!” (Матей 17:7)
Като станали, те видели само Иисус Христос в обикновения негов вид. Те слезли от планината, а той им забранил да говорят за това, което видели, докато Синът Човечески не възкръсне от мъртвите.
Учениците чули гласа на самия Бог, а двамата пророци Мойсей и Илия, засвидетелствали със своето явяване, че Иисус е действително оня, за когото са предсказвали пророците. Това събитие имало за цел да предпази апостолите от униние и съмнение при вида на Христовите страдания и да ги укрепи във вярата.
За християните празникът Преображение носи божествена промяна, надежда, възраждане на духа.
Имен ден празнуват Светлан, Светлин, Светльо, Светозар, Светомир, Светослав, Сотир, Спас, Спасимир, Хрисимир, Христин, Христиан, Християн, Христо, Христомир, Христофор, Светла, Светлана, Светломира, Светозара, Светомира, Светослава, Сияна, Спасена, Спасимира, Спаска, Хрисимира, Хрисия, Христиана, Христина, Християна, Христомира.