В Бургас снощи са били отнети от полицията камион и лек автомобил на двама водачи, шофирали след употреба на алкохол и на наркотични вещества. Това става след влизането в сила на промените в Наказателния кодекс за шофьорите, които сядат зад волана пияни или дрогирани. От началото на годината образуваните досъдебни производства на шофьорите – нарушители са 609, а това е със 100 повече в сравнение с миналата година.
Целта на въведените нови промени за шофьорите в Наказателния кодекс е превенцията, предвид многото досъдебни производства, каза на брифинг в Бургас Мария Маркова, ръководител на Районната прокуратура. Тя поясни и новите моменти:
„От влизането в сила на новите промени в закона към момента има две започнати досъдебни производства и иззети две превозни средства”, каза старши комисар Калоян Калоянов, директор на бургаската полиция.
„В единия случай имаме шофиране след употреба на алкохол, а тестът с дрегер е отчел 3,02 промила. Водачът е управлявал тежко транспортно средство. При втория случай шофьорът на лек автомобил е употребил наркотични вещества. И двата случая са отработени спрямо новите промени в Наказателния кодекс. Проведохме среща по инициатива на окръжния прокурор още в понеделник. Обсъдихме начина за реда и действие на прокуратурата и полицията при констатиране на подобни случаи. В практиката ще възникват и въпроси, които ще решаваме в движение.
Въпросните автомобили ще бъдат съхранявани на паркингите, собственост на МВР, където има охрана. В момента уговаряме и други места, където автомобилите ще бъдат под охрана.
Автомобилите ще бъдат репатрирани чрез частни и общински фирми. А с оглед скъсяване на срока, когато водачът е дал положителна проба с дрегер за шофиране след употреба на алкохол или наркотици, но пожелае и кръвна проба, от близо два месеца ОДМВР работи и за разкриване на лаборатория за изследване на такива проби и в Бургас, допълни той:
„Прави се всичко възможно има си и процедура, по която вървим за да облекчим тази процедура по доказване на наличие на алкохол или наркотици в кръвта.“
По отношение на нарушителите решението за наказанието дали автомобила ще бъде иззет или конфискуван в полза на държавата е в ръцете на съда, посочи старши комисар Калоянов. Чужденците, които също нарушават закона, подлежат на наказание по българското законодателство, допълни прокурор Маркова и поясни:
„При наличие на високо количество алкохол в кръвта на лицето, ще бъде привлечен в качеството му на обвиняем, ще му бъде предявено обвинение, а ако бъде внесен обвинителен акт, то съдът трябва да вземе решение. Законодателят е предвидил, че превозното средство следва да се отнеме, а не че може да бъде отнето. Има и въпрос на доказване на собствеността на автомобила. Дали е собственост на водача, на работодателя, но в Закона пише, че ако не е собственик трябва да внесе съответната паричната равностойност на автомобила.
В случаите когато обвиняемото лице не е собственик на иззетия автомобил, то съдът ще има предвид пазарната стойност на превозното средство“, уточни Мария Маркова.