Знаете ли каква е връзката между шуменското пиво и Русе? През 1881 година известният чешки майстор пивовар Франц Милде стъпва на българска земя, за да работи в пивоварната фабрика “Света Петка” в Русе. След година обаче заминава за Шумен, където е създадено пивоварно дружество. Той скоро става съдружник и участва в построяването на фабриката.
С подкрепата на няколко граждани от Шумен той основава акционерното дружество “Българско пивоварно дружество”. Целта е ясна – производството и продажбата на пиво.
Сключва се договор с майстора пивовар Франц Милде за 6 години, който от 1883 г. се приема за член на дружеството с условието да работи непрекъснато за повишаване качеството и количеството на бирата. Първата варка “Шуменско” е произведена на 1 март 1883 г. На следващата година в Русе заработва първият склад за бутилиране и продажба на шуменското пиво.
Строителството на другата пивоварна фабрика в Русе – “Хаберман“, започва през 1876 г. от австрийския предприемач Йохан Хаберман. Строежът е на брега на Дунав, недалеч от град Русе. След обявяването на Руско-турската война (1877-1878) строителството спира. След края на войната и създаването на новата българска държава, Йохан Хаберман се споразумява с новите български власти, строителството е довършено и през 1882 г. пивоварната фабрика е пусната в експлоатация. Оборудвана е с машини от чешката фирма “Новак и Ян“ и за времето си е от най-модерните на Балканите. “Хаберман“ е втората русенска фабрика, след като другата “Света Петка“ работи още отпреди Освобождението.
През 1901 шуменската фабрика е одобрена за “придворен доставчик” лично от цар Фердинанд. Бизнесът в Русе се развива много добре и Франц Милде поглъща русенската фабрика “Хаберман” през 1903 година, като дружеството се преименува на “Българско пивоварно дружество Шумен – Русе”. До 1907 година, четвърт век след създаването й, компанията е увеличила производството, като вече има складове в Североизточна България, Бургас и София. Фабриката изнася бира за Турция и печели награди и златни медали на международни изложения. Любопитно е, че във фабриката има машина за лед и локална електростанция. През 1911 дружеството построява седемкилометрова жп линия, която свързва фабриката с шуменската гара. “Катеринката”, както я наричат тогава, е най-дългата частна индустриална линия за времето си.
След Първата световна война бирата е по-евтина от ракията и виното заради фабричното си производство. “Българското пивоварно дружество Шумен – Русе” от събирателно да се трансформира в акционерно през 1918 г. Фабриката се разширява. Любопитно е, че най-малкият брат на Франц – Себастиян Милде, е работил и в двете пивоварни в Русе. През 1935 г. той става шеф на шуменската фабрика. През 1924 г. е приет Закон за акцизите, който оскъпява производството на пиво, като поради тази пхричина фабриките за пиво работят на загуба.
През 1927 г. едри производители се обединяват в пивоварен картел, за да не фалират. Така продължават да съществуват три пивоварни – “Братя Прошекови” в София, командитно дружество “Никола Славчев” в Търново и “Акционерно българско пивоварно дружество Шумен – Русе”.
През 1931 г. Дружеството на пивоварите се разваля. Шуменската пивоварна е в криза, а девет години по-късно Управителният съвет взема решение да закупи софийската пивоварна “Македония”, вместо да открие фабриката в Русе.