https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоЛюбопитноВеликобритания забранява породата американско були

Великобритания забранява породата американско були

Министър-председателят на Великобритания Риши Сунак оповести този петък плановете на правителството да забрани до края на годината породата американско були на територията на Обединеното кралство заради зачестилите им нападения над хора.

Сунак използва социалните мрежи, за да нареди на министрите си да си сътрудничат с компетентните институции, за да се „дефинира“ характеристиките на породата, която за момента е легална в страната.

Американското були е опасно за нашите общности, най-вече за децата ни, заяви британският премиер и уточни, че природата на тези кучета е такава, че всички на практика са агресивни.

„Тези кучета са опасни и искам да уверя гражданите, че ще предприемем всички необходими мерки, за да гарантираме тяхната безопасност“, допълни Сунак.

След като експертите се разберат как да дефинират тази порода кучета, правителството ще предложи тя да бъде забранена чрез изменение на действащия закон за опасни кучета.

В Закона за опасните кучета на Острова към момента влизат четири породи – американският питбул териер, японската тоса, дого аржентино и фила бразилейро.

Според закона правителството може да забрани всяка порода, която се отглежда за битки или има характеристиките на куче, „отглеждано с такава цел”.

Забраната на американското були, съгласно съществуващото законодателство, може да се окаже предизвикателство, тъй като породата е изключително трудна за изрично дефиниране.

Премиерът съобщи, че през 2021 г. най-малко 14 души са загинали след нападения от американско були и посочи, че то представлява опасност за децата и възрастните.

Сунак допълни още, че споделя „ужаса на нацията“ след публикуваните видеоклипове, показващи скорошни атаки.

Само през изминалата седмица са регистрирани два инцидента с кучета от тази порода. Мъж почина след нападение в град Уолсол, а 11-годишно момиче беше ранено в Бирмингам.

Американското були произхожда от САЩ в края на 80-те години на миналия век, когато са кръстосани американски питбул териери и американски стафордширски териери. Те са кръстосвани допълнително и с други породи, за да се създаде още по-мускулесто куче.

Според международния кучешки регистър United Kennel Club американското були е „отлично семейно куче“.

„Въпреки страховития си външен вид, неговото поведение е нежно и приятелско“, посочват членове на клуба, които все пак отбелязват и че „агресията на кучетата е характерна за тази порода“.

Американското були може да тежи повече от 60 кг и е достатъчно силно, за да надвие възрастен.

За първи път представители на породата пристигат на Острова през 2014-2015 г., а по време на пандемията броят им бързо нараства.

„Много хора започват да купуват кучетата с намерение за размножаване. Има модели на съсобственост, при които получавате кучето безплатно и се грижите за него, но дилърът може да го взема за размножаване.

Все още не е ясно какво ще се случи с кучетата от породата във Великобритания, когато тя бъде забранена.

Когато питбул териерите там са забранени, има “период на амнистия”, през който собствениците могат да продължат да ги отглеждат при определени условия.

Въвеждането на Закона за опасните кучета в страната през 1991 г. забранява развъждането, продажбата или подаряването им освен ако не отивате в чужбина. Кучетата от посочените породи трябва да бъдат с намордник и на повод, когато са на обществени места.

След края на периода на амнистията притежаването на забранена порода вече беше незаконно.

През април 65-годишна баба беше убита, след като се опита да спре сбиване между двете си кучета от породата в дома си в Ливърпул. Съдебният лекар отбеляза, че тя е открита с “катастрофални наранявания”.

Миналата година 17-месечно дете беше разкъсано до смърт в дом си от американско були само седмица след като семейството го купи.

През 2021 г. 10-годишният Джак Лис почина от тежки наранявания на врата и главата, след като беше нападнат. След това неговата майка призова породата да бъде забранена.

Според експертите американското були има „толкова мощни челюсти“, че раните, които причиняват са по-лоши в сравнение с тези, направени от други породи.

„След като се хванат, не пускат“, посочват те и допълват, че американското були чупи кости, разкъсва кожа и уврежда нервите.

Проучване, публикувано в списанието Public Health, показа, че е имало внезапен скок на смъртните случаи от нападения на кучета през 2022 г. Регистрирани са десет такива инцидента – в сравнение със средно три през предходните години.

От коалицията за контрол на кучетата, която включва Battersea, Blue Cross, Dogs Trust, BVA, Scottish SPCA, Kennel Club и Hope Rescue, коментират пред Би Би Си, че забраните на специфични породи са доказали, че са неефективни.

„32 г. от действието на Закона за опасните кучета, който се фокусира върху забраната на определени породи кучета, съвпаднаха с обезпокоителното увеличение на ухапванията и смъртните случаи. Този ​​подход просто не работи“, казват в свое изявление.

Някои собственици настояват, че породата не е по-опасна от всяко друго куче.

“Тя е просто най-небрежното и глуповато куче, което някога съм притежавала. Отношението ѝ към хората, е невероятно, единственият ѝ недостатък е, че се вълнува, когато ги види“, коментира Шарлот Таунър.

„Не виждам причина защо един отговорен човек би искал да притежава куче, което е отгледано за насилие. Никой не се нуждае от злобно и опасно животно“, посочва Бейкър от Национална служба по здравеопазване на Острова.

Никой експерт, с когото Би Би Си разговаря, не оспорва, че популярността на американското були нараства.

Има някои доказателства, които предполагат, че породата е предпочитана от престъпни групи. Тези кучета се използват и като „символ на статус“ сред тях.

Според Иън Мутит, главен инспектор в Отдела за специални операции на Кралското дружество за предотвратяване на жестокостта към животните, представителите на организираната престъпност все повече са се замесили в търговията с екстремно развъждане на кучета през последните пет години. Продажбите на животните са доходоносни, като освен това могат да се използват и за пране на пари.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X