Последната суперлуна за 2023 г., известна като “Жътварска луна” (Harvest Moon), ще изгрее в есенното небе на 29 септември, 12:57 ч. българско време.
Септемврийското пълнолуние е наречено “Жътварска луна”, защото изгрява близо до залеза в продължение на няколко вечери подред, което давало на земеделците допълнителни часове лунна светлина за прибиране на реколтата до късно през нощта.
Луната ще се вижда на източния хоризонт и ще бъде в съзвездието Риби. Тя ще изглежда ярка и пълна и в двата дни преди и след това, съответно на 28 и 30 септември. Няколко вечери по-късно, в неделя, 1 октомври, Луната – по това време 90% осветена и вече в съзвездието Овен, ще свети близо до Юпитер, пише Live Science.
Кое пълнолуние ще бъде “Жътварска луна” зависи от времето. Това е име, дадено на най-близкото пълнолуние до септемврийското равноденствие.
В случаите, когато пълнолунието през октомври настъпва по-близо до равноденствието, пълнолунието през септември обикновено се нарича “Царевична луна”. Това се случва на всеки три години, а алтернативните индиански имена за септемврийското пълнолуние включват още “Луната на съхнещия ориз”, “Луната на падащите листа” и “Луната на замръзването”.
Тазгодишната “Жътварска луна” ще бъде четвъртата и последна суперлуна за 2023 г., настъпваща два дни след като достигне перигея си – най-близката точка до Земята в нейната орбита. Тъй като Луната ще бъде малко по-близо до Земята от средното, тя ще изглежда малко по-голяма и по-ярка от обикновено. “Есетровата луна” и “Синята луна” през август също бяха суперлуни, както и “Луната на Бък” през юли.
Изгряваща на около 361 000 км от Земята, “Жътварска луна” ще бъде третата най-близка суперлуна за годината.
Следващото пълнолуние ще настъпи на 28 октомври, което е известно като “Луната на ловеца”. Тя ще бъде частично затъмнена от Земята.