Третият официален Световен ден на памука на ООН ще премине под надслов „Да направим памука справедлив и устойчив за всички: от фермата до модата“. Организацията на обединените нации иска да повиши видимостта на сектора на памука и осъзнаването на критичната роля, която той играе в икономическото развитие, международна търговия и намаляване на бедността.
Честването има за цел също така и да подчертае значението на устойчивия, приобщаващ и устойчив икономически растеж, пълната и продуктивна заетост и достойния труд за всички.
Памукът е една от най-разпространените материи в нашите гардероби. Той е удобен, хипоалергенен, дишащ и издръжлив.
Но памукът представлява много повече от просто стока. Тази естествена тъкан е променящ живота продукт в световен мащаб, който поддържа 32 милиона производители (почти половината от тях жени) и е от полза за над 100 милиона семейства в 80 страни на 5 континента.
Това означава, че зад всяко памучно облекло, следвайки неговата търговска верига, стои лична история.
Вярно е, че памукът е наистина важен за развитите икономики, но за най-слабо развитите и развиващите се страни той е предпазна мрежа.
Памукът е основен източник на препитание и доходи за много дребни селски стопани и работници, осигурявайки работа и доходи в някои от най-бедните селски райони в света.
Инициативата за Световния ден на памука се ражда през 2019 г., когато четирима производители на памук в Африка на юг от Сахара – Бенин, Буркина Фасо, Чад и Мали, известни като Памуковата четворка – предложиха на Световната търговска организация да празнува Световния ден на памука на 7 октомври.
В продължение на 2 последователни години датата предложи възможност за споделяне на знания и представяне на дейности, свързани с памука.