https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоЛюбопитноЗападното полукълбо се подготвя за затъмнението "Огнен пръстен"

Западното полукълбо се подготвя за затъмнението “Огнен пръстен”

Любителите астрономи в Северна и Южна Америка очакват небесно шоу днес: пръстеновидно слънчево затъмнение, предаде АФП.

Това се случва, когато Луната преминава между Слънцето и Земята в най-отдалечената си точка от нашата планета. Тъй като е толкова отдалечена, тя не покрива напълно Слънцето, създавайки ефекта на “огнен пръстен”.

В Съединените щати най-забележителният “път на пръстена” ще премине през няколко големи града, включително Юджийн, Орегон, Албукерке, Ню Мексико, и Сан Антонио, Тексас, между 9:15 и 11:50 ч. в местните часови пояси, според НАСА, като фазите на частичното затъмнение ще продължат един или два часа преди и след това.

На дадено място то ще се вижда от 30 секунди до пет минути – но хората се призовават да вземат предпазни мерки и да използват очила за наблюдение на слънчевата светлина, а не обикновени слънчеви очила, за да запазят зрението си.

“НЕ гледайте Слънцето през обектива на фотоапарат, телескоп, бинокъл или каквото и да е друго оптично устройство, докато носите очила за затъмнение или използвате преносим слънчев наблюдател – концентрираните слънчеви лъчи ще изгорят филтъра и ще причинят сериозно нараняване на очите”, съветва НАСА.

След това затъмнението ще премине през Мексико и Централна Америка, след което ще навлезе в Южна Америка през Колумбия и Северна Бразилия, преди да завърши по залез слънце в Атлантическия океан.

За тези, които нямат късмета да са на пътя на този специален астрономически преход, НАСА планира и пряко предаване на nasa.gov/nasatv/ от 11:30 до 13:15 ч. източно време (15:30 до 17:15 ч. по Гринуич) от Албакърки, Ню Мексико, както и от Карвил, Тексас и Уайт Сендс, Ню Мексико.

Събитието служи и като генерална репетиция преди пълното затъмнение, което се очаква през април 2024 г.

И двете затъмнения ще бъдат “абсолютно спиращи дъха за науката”, каза Мадхулика Гухатакурта, учен от програмата по хелиофизика.

Слънчевите затъмнения оказват забележимо въздействие върху горните слоеве на атмосферата, например йоносферата, която е пълна със заредени частици и е отговорна за отразяването и пречупването на радиовълните.

“Въпреки че атмосферните ефекти на слънчевите затъмнения се изучават повече от 50 години, остават много въпроси без отговор”, казва Гухатакурта.

За да проучи тези ефекти, НАСА ще изстреля три ракети от ракетния полигон Уайт Сандс в Ню Мексико, за да събере данни за електрическите и магнитните полета, електронната плътност и температурата.

През 2017 г. в Съединените щати се състоя пълно затъмнение. След пълното затъмнение през април следващата година, следващото ще се състои през 2044 г., а следващото пръстеновидно затъмнение ще бъде през 2046 г.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X