https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоПолитикаГабриел: С изключение на КНСБ, социалните партньори подкрепиха линията на бедност за...

Габриел: С изключение на КНСБ, социалните партньори подкрепиха линията на бедност за 2024 г.

“Социалните партньори подкрепиха линията на бедност за 2024 г.”, заяви вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел.

Предложението за размера на линията на бедност за страната за 2024 г. е 526 лв., това е увеличение с 22 лв. или 4,4%.

След заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество вицепремиерът Габриел съобщи, че всички с изключение на КНСБ са подкрепили предложението.

По време на заседанието НСТС не постигна съгласие във връзка с промените в Закона за данък върху добавената стойност, които предвиждаха удължаването до 30 юни 2024 г. на срока за прилагане на нулева ставка на данъка за доставката на хляб и брашно. Подкрепа не срещна и предложението при неиздаването на касова бележка клиентът да има право да не заплаща дадената стока или услуга.

„НСТС подкрепи и предложените проекти за закони за изпълнение и допълнение на Закона за местните данъци и такси и Закона за акцизите и данъчните складове“, подчерта Габриел.

По отношение на останалите проекти от пакета данъчни закони, съответно промените в Закон за данък върху добавената, промените в Закона за данък върху доходите на физическите лица, промените в Закона за корпоративното подоходно облагане и промените в Закона за данъчно-осигурителния процесуален кодекс, социалните партньори подкрепиха част от мерките и възразиха срещу други.

„Направени бяха редица предложения, част от които Министерството на финансите ще разгледа допълнително и ще прецизира част от текстовете“, добави Габриел.

От своя страна финансовият министър Асен Василев заяви, че като цяло има подкрепа за основните мерки, които са свързани с повишаване на събираемостта и параметри в законите. „Има някои мерки, които подлежат на прецизиране, в т.ч. с Организацията на експерт-счетоводителите също, за да видим как мерките няма да натоварят бизнеса с допълнителни тежести в процеса на подаване на декларациите“, каза той.

Василев посочи, че също така работят с бранша, с които да се доуточни евентуална промяна в мерките, които са предвидени за съответните браншове и тяхното прецизиране. Той изрази благодарност за изразената принципна подкрепа в по-голямата част от заложените в данъчното законодателство промени.

КТ „Подкрепа“ подкрепя по принцип предложените изменения, които целят изсветляване на икономиката и по-добра събираемост. От синдиката подкрепиха по принцип и линията на бедност, но считат, че има възможност методиката да се актуализира, тъй като не отчита реалностите към днешна дата и би следвало да се извършат определени промени. КТ „Подкрепа“ смята, че приравняването на гражданските към трудови договори ощетява част от хората и там също трябва да се намери адекватно решение, а по останалите мерки от синдиката са на мнение, че има нюанси.

„Още преди публикуването на данъчните закони, ясно казахме, че залагаме връщането на 20-процентна ставка за ресторантьорите, като единственият шанс да останем на 9-процентна ставка от гледна точка на Министерството на финансите, – крайната дума е на парламента, е мерките за изсветляване на бранша“, каза още финансовият министър. Василев съобщи, че разговорът продължава до момента, в който пакетът данъчни закони не бъде внесем в парламента.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X