Народното събрание ще заседава извънредно. 27 октомври е последният ден от предизборната кампания преди вота в неделя.
Според предварително обявения дневен ред депутатите ще обсъдят ветото на президента Румен Радев върху промените в Закона за енергетиката, приет от Народното събрание на 5 октомври 2023 г.
В дневния ред е и първото гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за запасите от нефт и нефтопродукти. Вносители на законопроекта са депутатите Делян Добрев от ГЕРБ-СДС и Йордан Цонев от ДПС.
Росен Желязков свиква депутатите извънредно по настояване на ГЕРБ-СДС и ДПС. От ПП-ДБ се обявиха против, а съпредседателят Кирил Петков коментира, че се хвърля прах в очите на хората преди местния вот. От Ловеч Петков съобщи, че депутатите на обединението няма да влязат в пленарна зала. Според него става дума за „предизборен цирк“.
Според Делян Добрев от ГЕРБ-СДС „Демократична България“ искат да опростят 36 млн. лева на “Лукойл”. Той коментира, че хранилката на “Лукойл” се оказала много голяма и по думите му в нея имало членове на кабинета, председатели на парламентарни групи и министри.
Лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов посъветва най-приятелски ПП-ДБ да дойдат в парламента и да отхвърлят ветото. В противен случай ПП-ДБ рискуват да трябва да отхвърлят ветото с депутатите от „Възраждане“ и БСП. Борисов призова ПП-ДБ да не си правят експерименти с търпението на ГЕРБ.
Корнелия Нинова заяви, че БСП няма да отиде в парламента. Според нея всички решения, които касаят рафинерията в Бургас – от начало досега, са грешни и ще доведат до повишаване на цените на горивата, което също ще удари хората.
През седмицата лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов обяви в ефира на националното радио, че неговите депутати няма да участват в заседание преди местния вот.
Тошко Йорданов от „Има такъв народ“ заяви, че народните представители от формацията ще присъстват на извънредното заседание.
В сряда, с 11 гласа “за” и три “против” Комисията по енергетика в парламента преодоля ветото на президента на промените в Закона за енергетиката, приети от парламента на 5 октомври, които въвеждат либерализация на цените на тока и за битовите потребители.
Освен това комисията прие корекции в Закона по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна. Според тях 50% от резервите на горивата трябва да се съхраняват в България, а останалите 50% в чужбина. Мотивите на ГЕРБ-СДС са, че със 100% съхраняване на резерв на горивата в България ще се даде монопол на “Лукойл”.