Народно читалище „Христо Ботев – 1898“ в Ценово отбеляза своята 125-годишнина с богата културна програма. Гост на тържеството беше и областният управител на Русе Данаил Ковачев.
„Горд съм да споделя този празничен ден заедно Вас, наследниците на предци с буден дух. Именно този дух е причината да се запази българщината, да оцеляваме, преборваме и превъзмогваме чужди влияния, както и да съхраним националната си гордост. Вече от повече от век Вие съумявате да пазите непреходното ни културно наследство и да поддържате жив огъня на познанието“, каза Ковачев в приветствието си към председателя на културната институция Георги Георгиев и културните деятели.
„Не случайно читалището е определяно като средище на културния и просветния живот, защото дейността тук ни кара да бъдем критични към действителността, бъдейки и същевременно благодарни за постигнатото. Съвременната будителска мисия е трудна, а предизвикателствата са многобройни, но Вие доказвате, че този нелек път може да бъде продължен с достойнство“, допълни още областният управител, като подчерта, че Областната администрация ще продължи да подпомага дейността на читалищата в региона.
„Независимо от трудностите, които срещате, Вие успявате да функционирате пълноценно. Радостен съм, че читалището не е само музей на фолклора и самодейността, а напротив продължава да живее и да обогатява обществото“, сподели Ковачев.
Той удостои екипа на културната институция със знака на областния управител. Отличието бе присъдено за активна читалищна дейност, принос към културното развитие на региона и по случай годишнината.
Сред интересните факти е, че библиотечният фонд на читалището включва над 10 000 книги и документи, като само през миналата година със собствени средства са били закупени 72 нови книги на стойност повече от 1000 лв.
Читалището е изключително модерно, като големият салон разполага с 255 места. Има и съвременно оборудван компютърен кабинет, като за последно цялостно сградата е обновявана по „Красива България“ през 2019 година.
Към читалището функционират и 8 художествени състави за любителско творчество с повече от 100 души в тях на различна възраст – от деца до хора от третата възраст. Провеждат се и редица курсове, кръжоци, ателиета и студиа. Реализираните обществени събития пък са повече от 20 през 2022 година.
Сред гостите на събитието бяха още новоизбраният кмет на Община Ценово д-р Петър Петров, досегашният председател на Общинския съвет Георги Георгиев, секретарят на Общината Мария Найденова, председателят на Областния съвет на народните читалище в региона Мануела Симеонова, председателят на Асоциация „Съвременни читалища“ инж. Георги Петров, както и изпълнителният директор на Асоциация „Еврорегион Данубиус“ Лили Ганчева.
Всички те, както и редица културни дейци, получиха плакети за принос в развитието на читалищното дело. Лили Ганчева бе удостоена с такъв за работата ѝ в насърчаването на трансграничните отношения с Румъния в сферата на културата. Благодарение на нея са се провели множество събития в ценовско с участието на румънски състави, а самодейци от общината са имали възможността да посетят нееднократно северната ни съседка.
Народно читалище „Христо Ботев – 1898“ получи и редица поздравителни адреси и награди. Сред тях бяха от министъра на културата Кръстю Кръстев и Съюза на народните читалища в България. От Съюза с медали и грамоти бяха удостоени и бивши читалищни дейци. Читалището в Ценово бе удостоено и почетния знак на Съюза на народните читалища, както и с плакет „Св. Св. Кирил и Методий“ на президента на Република България.