https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоВ петък отварят Руската църква в София

В петък отварят Руската църква в София

В петък Руската църква в столицата ще бъде отворена, съобщи Нова тв. Очаква се първата служба да бъде в събота. Храмът беше затворен, след като държавата ни отзова трима свещеника за нарушение на дипломатическите правила.

Клирикът на Виенската и Австрийска епархия протойерей Владимир Тишчук беше назначен за нов предстоятел на Руската православна църква в София.

Църквата бе затворена през септември, когато свещениците й бяха извикани в имиграционната служба на България. Връчена им е молба да напуснат страната ни до 24 часа, тъй като представляват заплаха за националната сигурност. Става дума за игумена на мисията на Руската православна църква в София архимандрит Васиан, секретаря на мисията протойерей Евгений и служител на храма.

Месец по-късно, на 11 октомври, Светият Синод на Руската православна църква назначи нов предстоятел на църквата.

Казусът с църквата се задълбочи, когато проверка в Агенцията по вписванията показа, че собствеността на сградата е спорна. В документи от Държавна агенция “Архиви” също пише, че земята, върху която е построена Руската църква, е дарена на Руското царско дипломатическо агентство от Общинския съвет на столицата през 1882 година. После е издаден и крепостен акт.

В началото на ноември стана ясно, че “битката” за Руската църква ще се води в съда. При проверка на прокуратурата са открити важни документи, от които изобщо не можело да се направи извод, че храмът и земята под него са руски, каквито претенции има посолството. С нотариален акт от 23 юли 1997 г. то се признава за собственик на църквата и земята въз основа на дарение от Руското царско дипломатическо агентство. Въпросният крепостен акт е издаден на 7 ноември 1898 г., за дарение на “едно празно градско място в София” от Софийското градско общинско управление на дипломатическото агентство в България. В него е казано, че имотът се подарява за построяване на църква. Останалите документи по нотариалното дело са унищожени според информацията от Агенцията по вписванията. Нямало доказателства обаче, че посолството се явява правоприемник на дипломатическото агентство на Руската империя.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X