НС окончателно реши, че вместо “Булгартрансгаз”, НАП и Агенция “Митници” ще внасят енергийната вноска от транзит на руски газ в бюджета, предаде БГНЕС.
Павела Митова от ИТН коментира, че нейната парламентарна група ще подкрепи законопроекта, защото той предлага енергийната такса да “пада на плещите на НАП, а не на “Булгартрансгаз”. Тя поясни, че енергийната вноска е в размер на 20 лв. за мегаватчас и посочи, че вместо акциз сега в закона се записва енергийна вноска. Тя разкритикува ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС. “ПП-ДБ са ми ясни. Те все още не осъзнават, че са крайно лява партия”, каза тя и се обърна към ГЕРБ-СДС. “Не е много политкоректно да ги оставите да се самоубият. В желанието да ударят Русия осакатяват цели сектори в държавата”.
Драгомир Стойнев от БСП каза, че законопроектът е нужен, за “да не се фалира една от перлите в българския енергиен холдинг – “Булгартрансгаз”. Законопроектът е необходим да се прикрие правната немощ на управляващите”, поясни той. Стойнев разкритикува, че в момента искат да прехвърлят цялата отговорност към НАП и Агенция “Митници”, но няма ясен механизъм, по който това да се случи.
Жечо Станков от ГЕРБ-СДС апелира законопроектът да бъде приет, защото с тази стъпка ще освободят “Булгартрансгаз” от задължението му 60 млн.лв. на месец. “Притеснява ме, че продължавате да прехвърляте това на транзитьорите, но все още не виждам по какъв механизъм държавата ще събира тези средства”, каза той и посочи, че по негови сметки сумата на енергийната вноска ще бъде над 2 млрд.лв. и ако те се окажат несъбираеми, дефицита в Бюджета може да увеличили.
Станислав Анастасов от ДПС разкритикува, че никой не дебатира и не поставя въпроса как ще се вземат от Газпром около 4 млрд.лв. “Не чух какви усилия полага България да си събере част от щетите, които Руската федерация й причини заради войната в Европа”. Той не отрече, че е допусната грешка от страна на изпълнителната власт, когато са писали законопроекта, но след днешните две гласувания тя ще бъде поправена.
Йордан Тодоров от “Възраждане” отбеляза, че със законопроекта се цели НАП и Агенция “Митници” да внасят енергийната вноска в бюджета, с което се прави опит да се спаси “Булгартрансгаз”. Той обаче запита защо изобщо е приета енергийна вноска и дали е била нужна. Тодоров уточни, че те ще се въздържат и няма да гласуват против законопроекта, за да се опитат да спасят “Булгартрансгаз”.
Вносители на законопроекта са Радослав Рибарски, Васил Стефанов и Ивайло Мирчев. Със законопроекта се предлага енергийните вноски при внос и пренос на природен газ за транзит с произход от Русия с кодове по КН 2711 11 00 и 2711 21 00 да се дължат от ползвателите на газопреносната мрежа. Целта на предложението е да не се застраши ликвидността и финансовото състояние на операторите на преносната мрежа.
В момента, по отношение на транзитния пренос на природен газ с произход от Русия, енергийните вноски са дължими от операторите на газопреносната мрежа. Предвид обстоятелството, че операторите на газопреносната мрежа оказват само услугата по транзитен пренос на природен газ, предвид целта на закона, тежестта на енергийните вноски трябва да се понесе от ползвателите на услугата по транзитен пренос.
Размерът на енергийната вноска се запазва в размер на 20 лв. за мегаватчас. Със законопроекта се регламентира, че вместо “Булгартрансгаз”, НАП и Агенция “Митници” ще внасят енергийната вноска от транзит на руски газ в Бюджета.