Днес е Черен петък. По цял свят търговци обявяват намаления, а много хора ще пазаруват. Експертите съветват обаче да бъдете бдителни, защото сред намаленията има и фалшиви.
В нашата страна глобите за нелоялни търговци ще бъдат между 300 и 3000 лева, съобщиха от Комисията за защита на потребителите за bTV.
„Проверките на физически и онлайн търговци са започнали още преди дни“, коментира директорът на главна дирекция Контрол на пазара Игнат Арсенов.
В София около търговските центрове днес се очаква засилен трафик, имайте го предвид, когато пътувате.
„Правна регламентация за черен петък няма. Но тъй като това е класическо намаление на цените се подчинява на законовите изисквания за намаление като от 1 година има регулация и за онлайн търговията“, посочи Арсенов.
„Нарушенията са идентични – липсва период на намалението, задължително е търговецът да посочи период“, добави той.
Не само в България оказва се червеният петък вече продължава с дни, а на места и със седмици. В Чикаго още във вторник хората са започнали да се оглеждат за добри оферти.
Американци споделят пред Ройтерс, че намаленията са големи и те ги ползват предимно за покупка на детски играчки или коледни подаръци в аванс.
Последният петък на ноември. Най-известната и значително комерсиализирана история за произхода на “Черния петък” се отнася до черното мастило, което счетоводителите използвали, за да отбележат, че вече не са “на червено” и се постига печалба.
Тази история всъщност е мит, увековечен от търговците, за да изместят фокуса от истинския произход на термина, който определено има по-негативна страна. Днешната употреба на “Черния петък” започва да се използва във Филаделфия, Пенсилвания през 1960 г. и наистина има връзка с Деня на благодарността.
Нарича се така, защото жителите на Филаделфия задръствали пътища и магистрали, за да се приберат при семействата си за празника, а това често водело и до множество катастрофи във въпросния петък.
Друга версия е свързана с финансистите от “Уолстрийт” – Джей Гулд и Джим Фиск, които обединяват усилия и изкупуват колосални количества злато, което после имат намерението да продадат на космически цени. В онзи петък, 24 септември, конспирацията им излиза наяве и води до невиждани дотогава фалити сред брокерите, а оттам и сред редица други бизнеси.
Може би най-достоверната версия е свързана с Деня на благодарността, който е в четвъртък. Естествено, за този ден всички търговци зареждат стока на макс, а на следващия ден продават всичко, което не са успели – на много ниски цени.
От 80-те години насам “Черният петък” започва да се свърза единствено и само с предпразничното пазаруване, което завладява целия свят и се пренася бързо отвъд Океана. Въпреки че много американци вече негодуват срещу истерията на този ден и усещат как тя измества духа на празника на благодарността, магазините и търговците регистрират все по-големи приходи от разпродажбите си всяка година.
Днес “Черният петък” вече не е само в реалните магазини, пред които хората се струпват още от предходния ден, а набира все по-голяма популярност в сайтовете за електронно пазаруване, които започват да предлагат дори по-атрактивни и примамващи оферти и намаления.
При всички случаи, целта е да се купуват повече стоки и да се направи най-добрата сделка на най-изгодната цена. Така печелят и двете страни, а “Черният петък” се превръща в златна мина.