Справихме се относително добре. Такава оценка на преодоляването на снежната обстановка преди седмица направи в студиото на bTV регионалният министър Андрей Цеков, въпреки че хиляди домакинства останаха без ток, а голяма част от пътищата на България бе блокирана от снегове и непочистени пътища.
“Не мога да отрека трудностите основно в северна България – съчетание на обилен снеговалеж, силни ветрове, снегонавявания доведоха до затваряне на пътната мрежа в редица области. Основната цел, която трябва да си поставим е по-добре взаимодействие между редицата държавни органи, които отговарят за управлението на подобни кризи. За да изчистим пътищата е необходимо те да са относително сухи, да е спрял снега, и да са чисти от тежък трафик. Това означава, че трябва да се въвеждат превантивни мерки за спиране на тежкотоварния трафик поне временно, за да се даде възможност да бъдат почистени пътните артерии”, смята министърът.
“Имаше проблеми, свързани с недостатъчна техника, неотговаряща на предвидената в договорите в няколко области. Основните проблеми бяха в Плевенско и Врачанско. Те са свързани с интензивния трафик – заради изграждането на магистралата между Ботевград и Мездра от там минава целият тежкотоварен трафик”, отбеляза той във връзка с проблемите със снегопочистващите фирми. Някои били декларирали, че разполагат с определена техника, но в най-тежките дни на кризата пуснали недостатъчно.
“Санкции ще има. Навсякъде, където има констатирано неизпълнение на договорните отношения. Те се налагат на месечна маса, всеки месец се извършва калкулация на изпълнените дейности”, увери министърът.
“Не е невиждана зима, имаше допълнителни фактори, свързани с дългото циганско лято, голямата листна маса, която не бе опадала. Това доведе до падане на дървета и допълнителни неблагоприятни фактори”, оправда той ситуацията.
Министърът на регионалното и благоустройството Андрей Цеков заяви, че България безкрайно е закъсняла с изграждането на трасето Русе-Велико Търново, като е безкрайно необходима свързаността на обществото със Северна България. За избора на име на магистралата ще се проведе анкета. „Янтра” е едно от възможните имена на бъдещата магистрала, тъй като реката минава през Търново и Русе.
Според него е реалистично да имаме път от Видин до Ботевград и магистрала “Струма” през Кресненското дефиле до 2030 година.