Плаващият под малтийски флаг българският търговски кораб “Руен” остава край бреговете на Сомалия, което поражда опасения за допълнителна нестабилност за глобалното корабоплаване, докато атаките ескалират в Червено море, съобщиха източници от морската сигурност
За последен път корабът “Руен” е обозначил позицията си край бреговете на Сомалия в понеделник в 18.10 по Гринуч (20.10 часа българско време), според данни от компанията за проследяване на движението на кораби и морски анализи MarineTraffic, цитирани от Ройтерс.
Британската компания за морска сигурност Ambrey съобщи, че корабът е достигнал на 17 декември девет мили от брега на Бандар Муркайо в сомалийската провинция Пунтланд на брега на Аденския залив и не е променял местоположението си от вчера насам.
Кораб на испанските военноморски сили беше изпратен в петък към плаващия под малтийски флаг кораб “Руен”, за който се смята, че е бил отвлечен.
“Това беше оценено като вероятно първото отвличане на търговски кораб от сомалийски пирати след танкера ARIS 13 през 2017 г. Ambrey оценява, че събитието вероятно е отчасти следствие от политическата нестабилност в Пунтланд”, посочиха от Ambrey и допълниха: “Съществува възможен криминален и опортюнистичен риск”.
Военноморските сили на Европейския съюз EUNAVFOR заяви в понеделник за Ройтерс, че са в “тясно сътрудничество с местните власти в Сомалия”, добавяйки, че “координират усилията за цялостно проследяване и споделяне на информация”.
“Когато има нестабилност в Пунтланд, това очевидно дава повече пространство за действие на потенциални пирати или банди. А Пунтланд сега е свидетел на период на нестабилност поради изборни спорове”, каза Николъс Делоуни, директор на проекта за Източна и Южна Африка в независимата Международна кризисна група.
“Освен това морската полиция на Пунтланд, която първоначално беше обучена като звено за борба с пиратството, през годините стана по-скоро общ доставчик на сигурност, по-малко фокусиран върху пиратството”, добави той.
В транспортна индустрия има опасения, че може да има разпространение на атаки от други групи на фона на нарастващите нападения на подкрепяните от Иран хуси от Йемен срещу търговски кораби в Червено море в подкрепа на палестинската ислямистка групировка “Хамас” във войната ѝ срещу Израел в Газа, казаха източници от корабоплаването .