„Ако се работеше, така както трябваше вече щяхме да сме членове на Шенген. Сега има опасност не само да не станем пълноправни членове, защото „въздушен Шенген“ няма, а да се напълним с мигрантите на Европейския съюз, да дойдат и да ги изсипят всички в България, срещу пиар ефекта да бъдем въздушно допуснати в Шенген и срещу огромните опашки, които ще останат и на „Дунав мост“, и на „Кулата“, каза бившият служебен вътрешен и правосъден министър Иван Демерджиев в „Лице в лице“.
Той определи конституционните промени като посегателство.
„Слушах изказване на един от участниците в коалицията, Бойко Борисов, който обясняваше, че толкова много го харесвали, че сега като завърнал на власт, щели да ни пуснат в Шенген. Той забравя, че управляваше еднолично държавата 12 години и не ни пуснаха в Шенген, а даже създадоха допълнителни изисквания – да се следи върховенството на правото и борбата с корупция и борбата с нелегалната миграция, която той твърди, че е поддържал нулева. Многократно съм говорил с колегите от Австрия и от ЕК – не е нулева, а обратното. През това време са натрупани нелегалните мигранти в Австрия“, коментира Демерджиев.
По думите му ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС управляват в тройна коалиция.
„Когато на първия ред на Народното събрание като видни конституционалисти стоят Борисов и Пеевски, кой има интерес от това? За мен е очевидно. Всъщност, промените в Конституцията бяха гръмко прокламирани като смисъл на тази коалиция. Ако това е най-висшият плод на тази коалиция, то е абсолютно негодно и води до поругаване на Конституцията“, допълни Демерджиев.
Според него първият прочит на конституционните промени показва легализирането на политическия натиск и влияние върху прокуратурата.
„Сега прокурорите, които трябва да ги обвиняват ще бъдат подвластни на парламентарната квота, която ще формира 2/3 от прокурорския съвет. На практика парламентарната квота ще влияе върху целия кадрови процес по отношение на българската прокуратура. Главният прокурор сега е ръководител на ВКП, при йерархичната структура всеки акт на един прокурор стига в крайна сметка до ръководителят на ВКП, който чрез различни механизми може да влияе на решенията там. Това не е никаква съществена промяна. Изваден е министърът на правосъдието от пленума на ВСС – това е изключителна стъпка назад. Той осигурява взаимодействието между изпълнителната и съдебната власт“, обясни още бившият правосъден министър.
По думите му съдебната власт ще работи в пълно затъмнение и никой няма да е наясно как се взимат решенията.