“Не се притеснявам, че мога да бъда сменен при ротацията”, заяви министърът на околната среда и водите Юлиян Попов в интервю за “Говори сега” на Българската национална телевизия.
Относно енергийния преход, министърът отбеляза, че възобновяемата енергия, като соларната и вятърната, е най-евтината енергия. Според Попов страната ни може да окаже техническа помощ и да даде ноу-хау на страните, които преминават към преход на енергия.
“България е водеща страна в Европейския съюз (ЕС) по отношение на изграждането на соларни централи. Ние ги изграждаме, финансираме и наши фирми оперират в Япония, Чили, Германия, Саудитска Арабия, навсякъде, подчерта министърът. Нашите фирми са позиционирани много добре, те изграждат соларни панели в целия свят, работят по много интересни проекти с вятър и водород например”, каза министър Попов.
Той припомни, че след 2030 г. ще е абсолютно невъзможно в България да се използват въглища.
Министърът отчете като много успешно участието на България на конференцията на климата в Дубай, на която страната ни за първи път имаше собствен павилион, с делегация от 280 души, която по думите на Попов е направила изключително впечатление.
“Делегацията се състоеше предимно от представители на индустрията у нас, която според министъра, е изключително модерна. Българската металургия е по-модерна, отколкото в Германия”, заяви министърът.
Относно белгийската компания, която има намерение да инвестира в производство на батерии у нас, Попов каза, че трябва да развиваме точно такива индустрии за съхранение на енергия. “Въглищният регион Марица – Изток има потенциал да генерира приходи от 20-30 млрд. евро за производството и съхранение на енергия”, прогнозира министър Попов.
Той увери, че при производството на батерии няма да има опасни отпадъци. “Това са елементи, които в самото производство не са опасни”, каза той. “Рециклирането на батерии не е напреднало достатъчно, защото няма чак толкова голям пазар, но технологиите напредват”, обясни министър Попов.
По отношение на управлението на отпадъци Попов каза, че проблемът не е достатъчно добре решен на национално равнище. “Не сме въвели всички системи за обработка на отпадъци, за да можем да свалим депонирането до 10 % от общия отпадък”, каза Попов. По думите му целият цикъл на рециклиране, на нова употреба на стари компоненти ще влезе в действие. “Много е важно да развием добър пазар за отпадъци, “каза още министърът.
За качеството на въздуха Попов заяви, че се вдигат глобите за големите замърсители. “Вдигнахме тази седмица с решение на Министерския съвет общите глоби за замърсители на околната среда. Това беше решение, което отдавна трябваше да бъде взето, каза министър Попов. То е направено във връзка с инфлацията, защото глобите не са повишавани от 2011 година. Ще се боря за вдигане на глобите по-нататък, но те трябва да бъдат добре разделени, за да отговарят на щетите, които замърсителите нанасят на околната среда”, обясни министърът на екологията.
Той каза още, че качеството на въздуха в България постоянно се подобрява. “Европейската комисия заведе дело срещу нас, което ние спечелихме, защото показателите на въздуха се подобряват”, припомни Попов и добави, че страната ни няма да плаща глоба. “Трябва обаче да подобрим качеството на въздуха много – повече от изискванията на Европейския съюз”, подчерта министър Юлиян Попов.