На среща с министъра на околната среда и водите Борислав Сандов, арх. Драго Стоянов, проектант на инсталацията за очистване на отпадъчните газове на завода Монтюпе/Линамар, заяви, че филтрите на завода не работят.
“Бомбата гръмна тази вечер в срещата с министъра на МОСВ”, написа в социалната мрежа Галичка Николова, която присъства на срещата. “Арх. Драго Стоянов обясни, че Монтюпе/Линамар всъщност нямат работещи филтри. Импровизирани са инсталации, с неподходящи материали и никакъв краен ефект. За това арх. Др.Стоянов лично е уведомил зам.кмета Магдалина Илиева и зам. кмета Димитър Недев.”
Според арх. Стоянов, след закупуването на завода от Линамар, инсталацията е била възложена на русенска фирма. При проектирането и изграждането ѝ са използвани некачествени материали и технологии, което е довело до неефективната ѝ работа.
Инсталацията не е приета с акт 16 вече 5 години и работи със 72-часова проба. Това означава, че всеки ден се правят проверки на нивата на замърсяване, като ако те надхвърлят нормите, производството трябва да бъде спряно.
Ако твърденията на арх. Стоянов се потвърдят, това означава, че от комините на Линамар излизат вредни вещества, които замърсяват въздуха в Русе.
Местните жители са загрижени за здравето си и за качеството на въздуха в града. Те настояват за незабавни действия от страна на властите.
„Линамар“ трябва да въведе официално в експлоатация аспирационната си система до края на март 2024 г., иначе ще подлежи на санкции, стана ясно на пресконференция в Русе на министъра на околната среда и водите Юлиян Попов и неговите заместници Ренета Колева и Петър Димитров заедно с директора на РИОСВ – Русе инж. Цонка Христова.
При вчерашното си посещение в завода министърът е предложил на дружеството да се организират посещения на граждани в заводи на „Линамар“ в други държави, за да се види как е решен там въпросът с инсталацията. Според инж. Цонка Христова аспирацията в русенския завод не е изчислена правилно и това създава проблемите за въздуха, предаде Русе Медиа.
Министър Попов и екипът му обясниха, че до декември 2024 г. трябва да има промяна на законодателството по отношение на регулиране на миризмите от производствените инсталации.
В доклада, който трябва да бъде готов през идния месец, ще бъде описан опитът на 28 държави, който вече е проучен. След това ще бъдат включени анализи, предоставени от експерти, които са се занимавали в дълбочина с тези въпроси.
„След като бъде изготвен докладът с конкретни подходи и предложения, ще се пристъпи към изготвяне на промени в законодателството и нормативната база. Нашата амбиция е да внесем всички законопроекти, а след влизането им за разглеждане в Народното събрание сроковете и резултатът не зависи от нас, но ангажиментът е до края на тази година да имаме прието законодателство в тази област“, каза заместник-министър Ренета Колева.