“При преговорите за приемане на страната ни в Шенген по въздух и вода българското правителство не е поемало никакво друго задължение освен да реагира достатъчно бързо, както се изисква от Дъблинското споразумение, по отношение на скоростта за обработване на молбите за убежище”, заяви от парламентарната трибуна премиерът Николай Денков в отговор на въпрос на лидера на “Възраждане” Костадин Костадинов.
Денков отново опроверга опасенията, че страната ще бъде наводнена от мигранти.
“Не са обсъждани никакви бройки и така, както досега е работило Дъблинското споразумение, така ще продължи да работи и докато не бъде приета неговата следващата промяна. Всичко друго са само опити за внушение, за да бъдат уплашени хората. А между другото, тези промени в Дъблинския регламент ще помогнат на българската държада да не бъде застрашена да бъде наводнена, както казвате вие, от бежанци, точно защото в новия регламент бежанците трябва да бъдат разпределяни справедливо с другите държави”, коментира премиерът.
Според Костадинов обаче тъкмо поетият ангажимент за стриктно прилагане на Дъблинския регламент крие опасност за националната сигурност.
“Вие много добре знаете, че България до момента не прилагаше Дъблинския регламент, защото ако го прилагахме този Дъблински регламент, държавата ни отдавна щеше да се е напълнила с мигранти. Стриктното прилагане означава точно това. Самите европейски държави не го прилагат и точно поради тази причина влизането на България в Шенген е опасно за националната сигурност, защото когато ни задължат заради вас, Денков, и заради вашето продажно и престъпно управление в момента, да вкарваме всеки един от тези мигранти тук задължително, вкарвани вече с качеството буквално на граждани на територията на нашата страна, ние след не повече от 7-8 години с демографския срив в България ще се превърнем с повече чужденци на територията на страната, отколкото български граждани”, коментира лидерът на “Възраждане”.
Припомняме, че решение 2024/210 на Съвета от 30 декември 2023 година относно пълното прилагане на разпоредбите на достиженията на правото от Шенген в Република България и в Румъния, гласи:
„От 31 март 2024 г. проверките на лица на вътрешните въздушни и морски граници с и между България и Румъния се премахват и разпоредбите на достиженията на правото от Шенген, посочени в приложението, се прилагат за България и Румъния в отношенията помежду им и в отношенията им с Кралство Белгия, Чешката република, Кралство Дания, Федерална република Германия, Република Естония, Република Гърция, Кралство Испания, Френската република, Република Хърватия, Италианската република, Република Латвия, Република Литва, Великото херцогство Люксембург, Унгария, Малта, Кралство Нидерландия, Република Австрия, Република Полша, Португалската република, Република Словения, Словашката република, Република Финландия и Кралство Швеция, както и с Исландия, Княжество Лихтенщайн, Кралство Норвегия и Конфедерация Швейцария.
Националните визи за краткосрочно пребиваване, издадени от България и Румъния преди 31 март 2024 г., остават валидни по време на срока им на валидност за целите на транзитното преминаване през територията на други държави членки или планирания престой на тяхна територия, който не надвишава 90 дни в рамките на всеки 180-дневен период, доколкото те са признали тези визи за краткосрочно пребиваване за тези цели в съответствие с Решение № 565/2014/ЕС. Прилагат се условията, определени в посоченото решение”.