“Ще има ли разполагане на чужди военни сили на територията на България трябва да се изясни от самия Тодор Тагарев, когато се върне”, каза в “Денят започва с Георги Любенов” Димитър Стоянов – секретар на президента по отбрана и сигурност и бивш служебен военен министър.
“Тази тема не е дискутирана с премиера, върховния главнокомандващ, не е дискутирана и в комисията по отбрана в НС”, посочи Стоянов.
По думите му Тагарев е имал желание да посети САЩ още през октомври, но е имало задължително условие да подпише договора за бойните машини “Страйкър”. Документът обаче беше подписан по-късно, съответно и визитата му се изместила.
Стоянов определи като необмислени думите на Тодор Тагарев за евентуално участие на България в операцията срещу хутите в Червено море:
“Едни такива необмислени думи поставят в изключително сложна ситуация българи, пленен на един кораб и трябва много внимателно коментираме как и къде ще участваме и имаме ли мандат да говорим тези неща”.
“Президентът Радев не води войни с когото и да е било – неговата роля е да защитава правата и интересите на обикновения български гражданин, да защитава националните символи и историята”, категоричен е Стоянов.
“Той говори с факти и там, където трябва да критикувана т.нар. сглобка, той я критикува. Това вероятно не се харесва на министър-председателя Денков, но това не е проблем на президента”.
Стоянов определи като абсолютен провал частичното приемане в Шенген и приемането на допълнителни условия от страна на България:
“Още 2011 г. България беше покрила техническите критерии за Шенген изведнъж сега се повиха нови изисквания и България клекна пред тях, само и само правителството да си закачи брошката на успеха от приемането ни в т.нар. “полу-Шенген”, коментира той.
“Промените в Конституцията са приети от Народното събрание с най-малко юристи и с едва 8% одобрение от българските граждани”, каза още бившият служебен министър.
“Посочете ми един виден конституционалист – изключваме видните такива г-н Пеевски, г-н Петков и г-н Борисов, които така скоростно и без обществено обсъждане приеха промените”.
Не е вярно и твърдението, че президентът е атакувал промените в Конституцията заради своите правомощия.
“От 21 параграфа е атакувал 8, от които само един касае служебното правителство. (…) Той атакува промените заради едни двусмислени и на моменти противоречащи си норми”.
Процедурата за ротацията ще мине съгласно Конституцията – с консултации с всички парламентарни групи.
“Президентът ще го направи така, както изисква Конституцията и няма да даде повод на сглобката да го атакува по такъв начин за нарушаване на Конституцията”.