https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоОбщина Русе иска преразглеждане на класирането за саниране на жилищни сгради

Община Русе иска преразглеждане на класирането за саниране на жилищни сгради

Община Русе настоява за преразглеждане на класирането по процедурата за саниране на жилищни сгради, както и да бъде извършена независима проверка на обследванията за енергийна ефективност на всички сгради, получили над 115 точки. Това се посочва в становище на кмета Пенчо Милков до министъра на регионалното развитие Андрей Цеков.

Според кмета, енергийните обследвания на други общини меко казано не отговаряли на действителността. „Виждаме в други градове написани мерки, които са странни и оттам се изкривява класирането“, коментира Милков. За община Русе са одобрени 7 блока за общо над 21,2 милиона лева, при лимит на безвъзмездната финансова помощ за първи етап на процедурата от 50 млн. лева, а 25 блока за над 39 млн лева са класирани като резерви. Два блока , пък, са отхвърлени като неотговарящи на изискванията.

Според кмета, правило впечатление, че в тази група съгласно Националната концепция за пространствено развитие, обхващаща градове от една категория като Стара Загора, Русе, Плевен, Велико Търново, Благоевград и Видин, няма нито една община с повече от 55% усвоен ресурс, като за Русе е 42%, а средно усвоената безвъзмездна финансова помощ за шестте града е 18,1 млн. лв. при максимален праг 50 млн. лв. В други групи по Националната концепция за пространствено развитие има допуснато финансиране от над 90%.

В тази връзка , при наличието на сгради със сходни характеристики в цялата страна, кметът на Русе смята, че би било интересно да се изследва как в някои райони такива сгради могат да въведат мерки за ефективност , достигайки енергиен клас „А“, а в други документите не показват такава възможност.

Кметът Милков счита, че по този начин е опорочена възможността средствата да достигнат до повече български общини и да се избегне значителна териториална концентрация на инвестициите в определени общини и райони. Според него отново се наблюдава приоритизиране на определени градове и региони за сметка на други, което води до дисбаланс в развитието на страната.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X