МВР отчита стотици наказани водачи на шумни коли и мотори само за година, което е в пъти повече от последните няколко години, става ясно от пост на депутата от ПП-ДБ Ивайло Мирчев във Фейсбук.
“След мой въпрос към министъра се установи, че през 2023 г. най-после МВР е започнало реално противодействие срещу автомобили и мотоциклети без шумозаглушители. За годината са установени 844 такива нарушения и съответно са съставени актове”, пише той. Мирчев посочва, че за сравнение през 2021 г. случаите са 150, а през 2022 г. – 218. “Това, обаче далеч не е достатъчно, защото шумните мотори продължават да са ежедневие. Затова скоро ще обсъдим и обявим допълнителни мерки в посока затягане контрола върху автомобили и мотоциклети без шумозаглушители”, добавя народният представител без да конкретизира какви точно ще са те.
Наскоро МВР се похвали, че само за 10 дни са били спрени от движение 52 автомобила и 5 мотоциклета с превишен шум на двигателите.
Беше обявено, че “пътен контрол, с приоритет установяване на автомобили и мотоциклети с нерегламентирани изменения в изпускателните им уредби, е в ход от няколко дни на територията столицата”. Служители на отдел „Пътна полиция“- СДВР предприемали действия за ограничаване на движението по пътните артерии в града на такива МПС.
Констатирано беше, че за постигане на този ефект на някои от автомобилите е оказана интервенция в шумозаглушителните уредби. Отчетено бе, че ги управляват най-често водачи на възраст между 20 и 30 години. Движат се предимно в тъмната част на денонощието по булевардите, които позволяват развиване на по-високи скорости – „Черни връх“, „Ботевградско шосе“, „България“ и „Околовръстен път“, като форсирайки, издават шум над допустимите норми за градска среда.
Моторните превозни средства сe спират от движение до отстраняване на констатираните неизправности, а на шофьорите са съставени актове за установените нарушения, с фиксирана глоба в размер на 200 лв., посочиха тогава от МВР.
“В рамките на констатираните на етапа нарушения в СДВР, по разпореждане на директора, ще се извършват и проверки, насочени към изясняване на евентуални финансови престъпления от водача на на неизправното превозно средство, свързани с несъответствия между материалното им състояние и декларираните им трудови доходи”, обявиха още от вътрешното министерство.