„Българският лекарски съюз“ не е информиран и не е водил разговори със Министерството на здравеопазването за промени, свързани с медицинските бележки”, съобщиха от съсловната организация след участието на министъра на здравеопазването проф. Христо Хинков в предаването „Защо, господин министър“ по bTV.
„За пореден път българските лекари се информират от медиите за подготвяни промени в сектора, без те да са обсъждани и консултирани със Съсловната организация. И в този случай, ръководството на здравното министерство, в лицето на министъра проф. Христо Хинков ни уведоми от телевизионния екран, че се планира медицинските бележки, с които в момента се извиняват отсъствията на учениците да отпаднат. Нещо повече, заяви че БЛС е изразил принципната си подкрепа по готвената промяна, което не отговаря на истината“, допълват от съюза.
Разговори между Съсловната организация и Министерство на здравеопазването по тази тема не са водени и „Българският лекарски съюз“ не е давал принципното си съгласие, се подчертава в позицията.
Подобна промяна повдига много въпроси, сред които:
- Каква част от чувствителната“ информация за здравословното състояние на ученика, съдържаща се в амбулаторния лист, ще постъпва в училище и кой ще има достъп до нея?
- С каква промяна в нормативната уредба ще се въведе тази новост?
- В какви срокове се планира да се въведе промяната?
- Какво се случва с отсъствията на децата лекувани в болниците?
- Какво се случва с отсъствията на преглеждани в специализираната извънболнична помощ деца?
- Как ще се упражнява контролът?
- Да очакваме ли скоро да отпаднат болничните листове?
„В Министерството на здравеопазването взехме решение да предложим на „Информационно обслужване“ и на Министерството на образованието и науката (МОН) да отмени изцяло медицинските бележи за учениците и да се използва амбулаторният лист“, каза пред bTV Хинков.
„Имаме принципното одобрение за отпадането на бележките от Българския лекарски съюз. Очакваме това нещо да се финализира в най-скоро време. Сега медицинската бележка допълва това, което се прави от общопрактикуващия лекар по принцип. Когато се прави един преглед, се издава амбулаторен лист и този амбулаторен лист трябва да бъде приет от учебното заведение за медицинска бележка“, уточни проф. Хинков.