https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоИзбрано от редактораПроф. Галин Цоков: С отпадането на таксите за студентите целта е висшето...

Проф. Галин Цоков: С отпадането на таксите за студентите целта е висшето образование в България да стане още по-добро

“В края на миналата година се случиха промените в Конституцията. Една от тях е обявяването на образованието за национална ценност. Всички трябва да съблюдаваме възможността за развитие на тази ценност. Тази промяна в закона е израз на това, че образованието е национална ценност. Възможността студентите да се обучават безплатно е свързано с анализ на базата на рейтингова система. Последните години намаляват студентите, намалява броят на младежите, които завършват висше образование”, заяви министърът на образованието и науката Галин Цоков в предаването “Денят започва” по БНТ.

По думите му една от причините за намаляването на броя на студентите е демографската криза.

Министър Цоков уточни, че за реализирането на тази идея са заделени 150 млн. лв., които да покрият таксите за втория семестър на тази учебна година и първия семестър на следващата.

“Безплатното висше образование е инструмент, който се прилага в няколко страни членски на ЕС. Това е тема обсъждана в Министерски съвет. Тема, свързана с обсъждане на експертни нива в МОН, да се намерят решения, свързани с промяна на закона. Процес, който продължи поне месец. Не е някаква импровизация, а сериозно анализиране на ситуацията”, обясни образователният министър.

Според него, тази мярка обхваща малко над 22 000 студенти, част от които вече не плащат семестриални такси.

“С отпадането на таксите за студентите целта е висшето образование в България да стане още по-добро. Така възможността студентите да останат и да работят в България е много по-голяма”, заяви той.

Образователният министър е на мнение, че медицинските бележки не трябва да бъдат заменяни с амбулаторен лист. “Преди няколко месеца успяхме да постигнем съгласие по отношение на електронните рецепти. Това промени и намали административната тежест. За тези месеци са издадени над 1 млн. е-рецепти, което е дало възможност автоматично да се отразят в електронните дневници. В амбулаторния лист има чувствителна за детето информация, която не може да бъде пренесена в електронния дневник”.

Относно грипната ваканция образователният министър коментира, че българските учители и училища имат достатъчно опит по време на пандемията с обучението в електронна среда, който сега може да послужи за такова обучение.

“Това е още една възможност да се комуникира с децата в ситуация на грипна епидемия, да се взаимодейства с учителя и да се усвоят умения в електронна среда. В област Пловдив са около 190 училища и 2 училища в Габрово. София не се приближава към грипна ваканция”, заяви проф. Галин Цоков.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X