Отлив на медицински сестри и санитари от Центъра за психично здраве в Русе. Хората напускат заради ниското възнаграждение. От близо 2 години заплатите на персонала не са променяни. Реална е опасността не само в Русе, но и на други места в страната специализираните центрове за психично здраве да останат без персонал.
Въпреки че не е сезонът за обостряне на психозите, мъжкото отделение на Центъра за психично здраве в Русе е запълнено до последното легло. В същото време персоналът не достига. Ниското заплащане на лечебните дейности не позволява повишение на заплатите, а заради тежкия и непривлекателен труд хората напускат.
“В момента имаме 40 човека, 17 от тях са с решение на съда за задължително лечение в рамките на 3 месеца. Това са пациенти, които са с особено опасни действия, които са тук във връзка с извършени особено опасни действия, с много тежки агресии”, каза д-р Петя Несторова – началник на мъжко отделение – ЦПС в ефира на БНТ.
А за да бъдат качествено лекувани и обгрижвани пациентите, е необходим квалифициран персонал.
“Заради недостатъчното финансиране имаме текучество на персонал, особено на санитари, които изискват изкъпване на болен, обгрижване, хранене. И затова действително се чувствам ощетена, когато персонал от санитари напуска по финансови причини, а те са обучени да се грижат за психично болни хора”, каза д-р Петя Несторова – началник на мъжко отделение – ЦПС.
От ръководството на центъра казват, че секторът е „хронично“ недофинансиран и са в безизходица.
“Екипите са много добри, но не знам до кога ще останат да работят, защото в момента нямаме възможност да повишим заплатите”, отбеляза д-р Теменужка Матева – управител на Център за психично здраве – Русе.
Само за храна разходите са се вдигнали с 48%.
“Разчитам на Министерството на здравеопазването да повиши издръжката на леглоден, защото той в момента е 65 лева – с това плащаме всичко – заплати, осигуровки, медикаменти, храна, енергия, ток”, каза д-р Теменужка Матева – управител на Център за психично здраве – Русе.
Освен с пациентите, трябва да се работи и с близките им, казва д-р Матева, но за това също е необходим допълнителен финансов ресурс.